Tekke bölgesinde ilk kazma vuruldu

Kahramanmaraş’ta Tekke bölgesi olarak bilinen Yusuflar Mahallesi’nde kentsel dönüşüm başlatan Büyükşehir Belediyesi, 300 dönümlük alanda ilk etap için kazmayı vurdu

Giriş Tarihi: 1.7.2017
Tekke bölgesinde ilk kazma vuruldu
Kahramanmaraş'ta kentsel dönüşümün en geniş çaplı projelerinden biri Yusuflar Mahallesi'nde (Tekke) başladı. Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı dönüşüm çalışmalarında ilk kazma 29 Haziran Perşembe günü vuruldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, Tekke bölgesi olarak anılan Yusuflar Mahallesi sınırları içerisinde 300 dönümlük bir alanın parça parça dönüştürüleceğini söyledi. Tarihi bir ana şahitlik edildiğini belirten Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, "Bir yapının, bir eserin temel atma töreni yapılır da o tarihi olur. Ama bir yıkım başlar, buna tören yapılması bu gerçekten önemli bir an bizim için. Yusuflar Mahallesi Kahramanmaraş'ın ortasında konumu itibarıyla çok müstesna bir yer. Tarihi kentin tam ortası ve burası maalesef sağlıksız yapılaşmanın da en önemli numunesiydi. İnşallah bu bölge Kahramanmaraş'ımızın eski kadim şehrini ortaya çıkaracak" dedi.

GELİR BEKLENTİSİ YOK
Dönüşümden Büyükşehir Belediyesi olarak herhangi bir gelir beklemediklerini ifade eden Erkoç, bölgeyi gayr-ı sıhhi binalardan kurtarmayı hedeflediklerini söyledi. Başkan Erkoç "Şu anda Tekke için 10 adet yapının kamulaştırmasını tamamladık. Aslında o bölgeyi yeşil alan olarak bırakmak istiyoruz ama bazı ev sahiplerini razı edemiyoruz. Bunun için de bir miktar konut yapacağız. Diğer hak sahipleri için de alternatif yerler belirliyoruz. Tekke bölgesinde kentsel dönüşüm için 200 milyon lira maliyet belirledik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekke bölgesinde ilk kazma vuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN