Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalp ameliyatından çıktı, yatalak oldu

Giriş Tarihi: 3.7.2017
Kalp ameliyatından çıktı, yatalak oldu
Adana'da, doğuştan kalbi delik olan 6 yaşındaki Suriyeli Muhammed Kirik, ameliyat olduğu sırada geçirdiği beyin kanaması nedeniyle yatalak kaldı. Usame Kirik (39), 2010 yılında Suriye'nin Lazkiye şehrinde bağlı Bayırbucak bölgesinde Hatice Mustu (32) ile evlendi. Bu evlilikten 2011 yılında Muhammed ismini verdikleri bir çocukları dünyaya geldi. Çocuk bir süre sonra rahatsızlanınca götürüldüğü hastanede kalbinin doğuştan delik olduğu anlaşıldı.

ÜÇ YILDIR BU HALDE
Çocuğun Lazkiye'de tedavisine başlandı. Bir süre sonra ameliyat için gün verildi. Ancak o yıllarda Suriye'de iç savaş çıkınca küçük Muhammed ameliyat edilemedi. Baba Kirik, savaş nedeniyle ailesiyle Türkiye'ye kaçarak Adana'ya yerleşti. Oğlunu Adana'da bir hastaneye götüren baba Kirik'e çocuğun kalbindeki deliğin büyük olduğu, ameliyat ile kapatılması gerektiği söylendi. Çocuk 2013 yılında kalbinden ameliyat oldu. Muhammed Kirik, yürüyerek girdiği hastaneden, ameliyat sırasında beyin kanaması geçirdiği için yatalak çıktı. Küçük Muhammed, 3 yıldır ne yürüyebilir, ne konuşabiliyor. Bayırbucak Türkmeni olduğunu söyleyen Usame Kirik, "Suriye'de çocuğumuzun tedavisi devam ediyordu ama savaş olduğundan ameliyat için buraya getirdik. Ameliyat öncesi yürüyordu, konuşuyordu ama şimdi hiçbirini yapamıyor. Doktorlar 'Bekleyin. Allah'tan ümidinizi kesmeyin' diyorlar. Şu an yapılacak şey fizik tedavi. Hastaneden geliyorlar bizi evden alıp geri eve bırakıyorlar. Oğlumun bu hale gelmesinden kimseyi sorumlu tutmuyoruz. Bu Allah'ın bir takdiri. Başa gelen çekilir. Ancak biricik yavrumun sağlığına kavuşmasını istiyorum" diye konuştu.

OTURMA İZNİ ŞART
Evde bakım ücreti almak için başvuru yaptığını ancak oturma izni olmadığı için verilmediğini belirten Kirik, "Oturma izni almamız için pasaport lazım. O da Suriye'de kaldı. Almak için Beşar Esad'a gitmek lazım. Evde bakım ücreti alsam oğlumun masraflarını karşılarım" dedi. Konuyla ilgili hastane yönetimi, çocuğun bundan 3.5 yıl önce ameliyat edildiğini, ameliyat sırasında beyin kanaması geçirdiği için yatalak kaldığını bildirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü yetkilileri ise evde bakım ücreti verilmesi için başvuran kişinin Türkiye'de oturma izni olması gerektiğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalp ameliyatından çıktı, yatalak oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN