Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bütçesini tüketince ilaçlama yapamadı

Hatay Büyükşehir Belediyesi mahkeme ve Sayıştay kararına rağmen kendi sorumluluğundaki sinekle mücadele çalışmalarını yapmıyor. Halk bunalınca İskenderun Belediyesi harekete geçti

Giriş Tarihi: 4.7.2017
Bütçesini tüketince ilaçlama yapamadı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, CHP'li Hatay Büyükşehir Belediyesi'nin sinekle mücadele konusundaki görevini yerine getirmediğini söyleyerek, "Sinekle mücadele Büyükşehir sorumluluğunda ama bugüne kadar tek bir ilaçlama yapılmadı. Halkımızı bunaldı. Hastalıklar hortladı. Hatay Valiliği ve İçişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin Büyükşehir'e yazı göndermesine rağmen olumlu bir adım atılmadı. Sayın Valimiz devreye girince sinekle mücadele çalışmasını başlattık. CHP'li Başkan Lütfü Savaş işini yapmayınca iş başa düştü" dedi.

KARARA RAĞMEN
Sinekle mücadelede sorumluluğun Büyükşehir'e ait olduğuna dair mahkeme ve Sayıştay kararlarının bulunduğunu vurgulayan Başkan Seyfi Dingil, "Tüm bu yazılara rağmen Hatay Büyükşehir ilaçlama işine başlamadı. Hatay Valiliği Büyükşehir'e yazdığı yazıda, sinekle mücadeleye ivedilikle başlanmasını, 23 Haziran 2017 tarihine kadar süre verildiğini, başlanmaması halinde bunun ilçe belediyelerince yapılacağını ve parasının da Büyükşehir'den tahsil edileceğini bildirdi. Buna rağmen ilaçlamaya başlanmadı. Biz de vatandaşlarımızı bunaltmamak için çalışmaya başladık" diye konuştu.

"HİZMET ÖTELENDİ"
Daha önceki yıllarda sinekle mücadeleyi kesintisiz yaptıklarını ve İskenderun halkının çok rahat bir yaz geçirdiğini vurgulayan Belediye Başkanı Seyfi Dingil, "Ancak 3 yıllık yaptığımız mücadele sonunda belediyemize 922 bin lira zimmet çıktı. Bakanlık, ilaçlama sorumluluğunun Büyükşehir'de olduğunu bildirdi. Biz de mücadeleyi durdurduk. Ama sorumlu olan belediye maalesef ilaçlamayı yapmıyor. Halkımız zor duruma düştü. Sinekten yatılmıyor. Salgın hastalık korkusu her yeri sardı. Sürekli 'bütçemiz yok' diyerek hizmet ötelendi. Ama Sayın Valimizin isteği doğrultusunda biz hızlı bir tempo ile çalışmalara başladık. İskenderun halkı rahat etmeye başladı" şeklinde konuştu.

Valilik ne dedi?
Hatay Valiliği'nin, Büyükşehir'i gönderdiği yazıda şu görüşlere yer verildi: "2017 yılı içinde İskenderun'da haşere ve vektörle mücadele yapılmadığından, çevre ve çevre sağlığının olumsuz etkilenmemesi için, İçişleri Bakanlığı'nın ilgi (a) emri, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9/C ve 9/Ç maddeleri gereğince, İskenderun'da söz konusu mücadelenin Büyükşehir Belediyesi tarafından ivedi olarak yapılmasını, 23/06/2017 tarihine kadar mücadeleye başlanmaması halinde, Büyükşehir Belediyesi ile koordine kurularak, gerekli mücadelenin İskenderun Belediyesince yapılmasını ve bu hizmet karşılığı yapılacak harcamanın Büyükşehir Belediyesince karşılanması."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bütçesini tüketince ilaçlama yapamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN