Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ercan ATALAY: Profesyonel hazırlık kampları

Giriş Tarihi: 4.7.2017

Hazırlık kampları, eksikleri tamamlama, teknik ve taktik gelişme fırsatı bulma, motivasyon ve psikolojik destek sağlama açısından önemlidir

Sezon öncesi hazırlık kampları, sporu meslek edinmiş yarı profesyonel ya da profesyonel sporcular için önemli bir hazırlık dönemidir. Hazırlık kampları, antrenman eksiklerini tamamlama, teknik ve taktiksel yönden gelişme fırsatı bulma, motivasyon ve psikolojik destek sağlama, kişisel gelişim fırsatları yaratma açısından çok önemlidir.
Talep edilmesi durumunda sporcularımızın hızlandırılmış İngilizce eğitimiyle birlikte saha içi iletişim, hakem iletişimi ve basın iletişimi konularında eğitimler almaları da kişisel gelişimlerine hız kazandıracaktır.
Sezon öncesi hazırlık çalışmaları bir antrenörün yıllık antrenman programına göre şekillenir. Antrenör sezon öncesi çalışmalarına başlamadan, oynatacağı oyun felsefesini, hücum ve savunma stratejileri başlığı altında planlar, tüm transfer, antrenman içerikleri, uygulama yöntemlerini bu plan üzerine kurar.
Bu yüzdendir ki sezon öncesi transferlerin takıma zamanında katılması ve bu oyuncuların oryantasyon sürecinin en kısa sürede tamamlamış olması mutlaka çok önemlidir.
Fiziksel gelişimin yıllık plan içerisinde değişimleri vardır. Bu değişim hazırlık dönemi ve yarışma dönemi olmak üzere ikiye ayrılır. Yani futbol-basketbol gibi takım sporlarından söz etmek gerekirse, tüm yıl tek bir lig üzerinden oynandığından (milli takım müsabakaları hariç) tek uçlu antrenman periyodu uygulanır ve lig bitince tatile girilir. Fakat tenis-atletizm-yüzme branşına baktığımızda yıl içerisinde, farklı zamanlarda çok sayıda önemli turnuva vardır ve yıllık plan da bu turnuvalara 2 uçlu antrenman periyodlamasına göre değişiklik göstermektedir.
Normaline baktığımızda bu süreçte sporcularımız fizyolojik ve psikolojik açıdan yeniden toparlanmış, sakatlıkları tedavi edilmiş, kazanılan becerilerin muhafaza edilmiş olması gerekmektedir.
Genel hazırlık dönemi sportif branşın özelliklerine bakılmaksızın, sporcunun çalışma kapasitesini geliştirmeyi hedefler. Bu evrede amaç sporcunun fiziksel alandaki en zayıf yanlarının güçlendirilmesidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ercan ATALAY: Profesyonel hazırlık kampları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN