Nursan işçileri borç batağında

Milyarlarca liralık KDV vurgunu ve vergi borcu nedeniyle Maliye’nin ceza kestiği NURSAN, işçilerini ücretsiz izne gönderdi. İcralarla boğuşan işçiler 20 aydır hak arayışında

Giriş Tarihi: 7.7.2017
Nursan işçileri borç batağında
Vergi borcu gerekçesiyle 9 Aralık 2015 tarihinde üretimi durdurulan Hatay'ın Payas ilçesindeki Nursan Demir Çelik Fabrikası'nın işçileri adeta kan ağlıyor. Fabrikanın kapısına kilit vurarak 850 işçisini, hiçbir açıklama yapmadan ücretsiz izne gönderen NURSAN Holding'in sahibi İlyas Keleş'e isyan gün geçtikçe büyüyor. 20 aydır alacaklarının peşinden koşan işçiler hak arama eylemlerini değişik platformlarda sürdürüyor ancak muhatap bulamıyor.

BÜYÜK VERGİ BORCU
Kârı ve cirosu ile Türkiye'de 500 sanayi kuruluşu içinde ilk sıralarda yer alan NURSAN Çelik'in adı milyarlarca liralık KDV vurgununa karışmış ve vergi borcu olduğu otaya çıkmıştı. Maliye'nin yüklü miktarda vergi cezası kesmesi üzerine 2015 yılının Aralık ayının sonunda kapanan NURSAN Holding fabrikasında çalışan 850 işçinin uzun bekleyişi sürüyor. 20 aydır alacaklarını alamadıklarını iddia eden işçiler Memduh Çolakça, Yunus Ceren, Mehmet Genç ve Engin Oral, "Çok zor durumdayız. Evimize ekmek götüremiyoruz. Çoluk çocuğumuz aç. Evimize sürekli olarak icra memurları geliyor. Dayanacak gücümüz kalmadı. İntihar noktasına geldik" diyerek yaşadıkları büyük sıkıntıyı dile getirdiler.

HER ŞEY SATILMIŞ
Fabrikanın aylar önce kapatıldığını bir hafta içerisinde elde ne stok varsa satıldığını iddia eden işçiler, "Eski makineler, kütükler, çubuk demirler her şey paraya çevrilmiş. Ama bu satışlardan bizlere beş kuruş verilmemiş. Dünya kadar mal sattılar. Stok doluydu. Bir hafta kamyonlar geldi gitti gece gündüz taşıdılar. Her şeyi paraya döktüler. Patronun parası var deniyor ama işçiye bir şey verilmiyor" dediler. 20 aydır kapalı olan NURSAN işçileri geriye dönük alacaklarının ödenmesi talebiyle fabrika önünde nöbet tutarak, eylem yaparak haklarını arıyor. Yaklaşık iki yıldır fabrikanın kapalı olması işçileri adeta canından bezdirdi. Haklarını istedikleri için işletme şefi Saffet Öncü ve muhasebe müdürü Halil Şen tarafından tehdit edildiklerini iddia eden işçiler haklarını istiyor. 44 yaşındaki üç çocuk babası Memduh Çolakça, "10 yıldır NURSAN da usta olarak çalışıyorum. 200 bin liraya yakın tazminat ve maaş alacağım var. Çok kötü günler geçiriyorum. Bazen sıkıntıdan parasızlıktan eve gidemiyorum. 850 işçiden yaklaşık 40-50 işçi bu mücadeleyi veriyor. Diğerleri susuyor. Biz hakkımızı istiyoruz. Devlet bize yardım etsin" diye konuştu.

"İNTİHAR NOKTASINDAYIM"
11 yıllık çalışan 35 yaşındaki Yunus Ceren ise, "Üç çocuk babasıyım. Aylardır maaş alamıyoruz. Elimizde ne var ne yok satışa çıkardık. Bizleri sürekli olarak oyalıyorlar. Hakkımızı vermiyorlar. Benim 150 bin lira kadar tazminat ve maaş alacağım bulunuyor. Gerçekten artık intihar noktasına geldik. Bu yüzden rahatsızlanıp hayatını kaybeden arkadaşlarımız oldu" dedi. İkisi engelli 4 çocuk babası olan 41 yaşındaki Mehmet Genç de çok zor günler yaşadığını ifade etti. 12 yıldır fabrikada çalıştığını ifade eden Genç, "Benim de 100 bin liraya yakın maaş ve tazminat alacağım var. Engelli çocuklarımın masraflarını karşılayamıyorum. İlyas Keleş bizleri ücretsiz izne gönderdi ancak sistemde sigorta primlerimizi yattı olarak gösteriyor. Sigorta primleri yattığı için halen Nursan çalışanı olarak görünüyoruz" dedi. 35 yaşındaki Engin Oral da 137 bin lira alacağının olduğunu belirterek, "Bizlere sürekli beklememiz gerektiği söylendi. 4 Ocak 2016, 15 Şubat 2016 gibi sayısız tarihler verildi. Ancak hiçbir şey değişmedi. Haklarımızı istediğimizde sürekli tehdit edildik" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nursan işçileri borç batağında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN