Tarlada kalan karpuz keçilere yem oldu

Adana’da kilosu 15- 20 kuruşa kadar düşen karpuza alıcı bulamayan çiftçi ürününü tarlada bıraktı. Sıcaktan çürümeye başlayan karpuzlar keçilere yem oldu

Giriş Tarihi: 9.7.2017
Tarlada kalan karpuz keçilere yem oldu
Adana'da tarlada kilosu 15-20 kuruşa kadar düşen karpuza alıcı bulamayan çiftçinin ürünü elinde kaldı. Tarlada çürümeye başlayan karpuzlar ise keçilere yem oldu. Türkiye'deki yıllık 4 milyon ton civarındaki karpuz üretiminin yüzde 20'sini karşılayan Adana'da üretici bu yıl hem sıcak hava, hem ekim alanlarının artması nedeniyle zor durumda kaldı. Geçen yıl toplam 90-100 bin dekar olan karpuz ekili alan, bu yıl 120 bin dekara çıktı. Erkenci hasat döneminde kilosu tarlada 80 kuruştan satılan, daha sonra 40 kuruşa, şimdi ise 15-20 kuruşa kadar düşen karpuz üreticinin elinde kaldı. Yıllık ortalama 800 bin ton rekolte elde edilen Adana'da karpuz üreticileri kara kara düşünürken, bazı çiftçiler karpuzdan ümidi kesip tarlayı çobanlara bıraktı. Karataş'ın Tuzla Mahallesi'nde karpuz tarlalarının çoğunda karpuzlar çürümeye terk edildi. Bazı tarlalarda kalan karpuzlar ise keçilere yem oldu. Vatandaşın markette kilosunu 1-1,5 liraya satın aldığı karpuzu tarlada keçiler yiyor.

HERKES KARPUZ EKİYOR
Üretici Murat Çiftçi, karpuz üreticisinin çok zor durumda kaldığını belirterek, "Devletimizin buna bir çare bulması lazım. Önüne gelen karpuz ekiyor. Karpuzlarımız yandı. Fazla ekiliyor ihracat da yok. Çiftçilerimiz bilinçlenmiyor. Kota uygulaması olsa o zaman bir şeyler olabilir. Ama her önüne gelen ekiyor. Adam doktor bin dönüm ekiyor. Çitil hazır geliyor, damlama da var zaten, 1 adamla işi bitiriyor. Bu yüzden çiftçi de zarar ediyor" dedi. 50 dönüm ekim yaptığını sadece 10 kamyon karpuz sattığını, gerisinin tarlada aşırı sıcaklardan dolayı yandığını anlatan Çiftçi şöyle devam etti: Üretici şu an karpuz satamıyor. Dönüm başına 2 bin 600 lira maliyeti var. Bir arkadaş tarlayı 12 bin liraya kiraladı ama tamamını 12 bin liraya verdi. Sadece tarlanın maliyeti bile çıkmadı. Benim 50 dönüm karpuzum tarlada yandı. Sadece 10 kamyon kadar sattım. Şu an hiç talep yok. 20 kuruş verseler yine iyi diyeceğim ama o da yok, tarlada çürüyor.

AFET KAPSAMINA ALINSIN
Öte yandan Yüreğir Ziraat Odası öncülüğünde bir araya gelen Çukurovalı karpuz üreticileri, Adana Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Muhammet Ali Tekin'e, uğradıkları zararın boyutlarını anlattı. Ocak ve şubat aylarında don nedeniyle kuruyan karpuz fidelerinin yerine ikinci kez ekim yaptıkları için zararlarının katlandığını vurgulayan üreticiler, bölgede büyük bir afet yaşandığına dikkat çektiler. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, Afrika sıcakları ve sonrasında 1-2 Temmuz'da esen şiddetli poyrazdan en fazla Yüreğir ve Seyhan bölgesinin etkilendiğini söyledi. Hasadı gelmiş ürünleri tarlada sararan karpuz üreticileri, Adana'nın poyrazdan etkilenen bölgelerinin afet kapsamına alınmasını istediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarlada kalan karpuz keçilere yem oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN