Zeugma’nın Bizans Salonu tamamlandı

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde yapımı tamamlanan Bizans Salonu’nu ziyarete açtı

Zeugma’nın Bizans Salonu tamamlandı
Dünyanın en büyük mozaik müzesi olan Gaziantep'teki Zeugma Mozaik Müzesi'nde yapımı tamamlanan 'Bizans Salonu' Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı tarafından açıldı. Salon açılışı esnasında müzede düzenlenen '6. Uluslararası Sevgi, Barış ve Hoşgörü Altın Fırça Suluboya Yarışması ve Festivali'ne de katılan Bakan Nabi Avcı, 25 ülkeden 150 sanatçının katılımıyla yapılan 30 metrelik resim çalışmasında boyama yaptı.

SİNERJİ ÖRNEĞİ GAZİANTEP
Gaziantep'in başka eserleriyle de UNESCO'nun geçici listesinden kalıcı listeye geçebilmesi için çalışmaların sürdüğünü söyleyen Bakanı Avcı, "12 müzeden 7'sinin çalışmalarını Büyükşehir Belediyesi yürütüyor. Bir şehirde kentin aktörleri arasında, merkezi idareyle yerel yönetim, siyaset ve sivil toplum bir araya gelerek ahenk içerisinde çalıştıklarında nasıl bir sinerjinin doğduğunu, Gaziantep gösteriyor" dedi.

150 SANATÇI KATILDI
Müzedeki yapımı tamamlanan Bizans Salonu'nun da açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ve protokol üyelerinin yanı sıra KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından gerçekleştirildi. Çin, Ukrayna, Kosova, Almanya, Kanada, Azerbaycan, Hindistan ve Macaristan gibi 25 ülkeden 65'i yabancı, yaklaşık 150 sanatçının katıldığı sulu boya çalışmasında Turizm ve Kültür Bakanı Nabi Avcı boyama etkinliğine katıldı, renkli görüntüler ortaya çıkardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zeugma’nın Bizans Salonu tamamlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN