Kalkışmanın kilit kenti FETÖ’den hesap soruyor

MİT TIR’ları kumpası ve 15 Temmuz gecesi İncirlik Üssü’nün rolüyle gündeme gelen Adana, FETÖ elebaşının vatandaşlıktan çıkarılmasının teklif edildiği kent olarak öne çıktı

Giriş Tarihi: 14.7.2017
Kalkışmanın kilit kenti FETÖ’den hesap soruyor
MİT TIR'ları kumpası ve 15 Temmuz'un lojistik desteğinin sağlandığı İncirlik Üssü'ne ev sahipliği yapmasıyla adeta FETÖ'nün harekat merkezi olan Adana, püskürtülen darbe girişimi sonrası, FETÖ ile mücadelede de örnek kararlara imza attı. Bin 545 sanığın FETÖ'den yargılandığı Adana Adliyesi'nde, 11. Ağır Ceza Mahkemesi, terörist elebaşı Fetullah Gülen'in vatandaşlıktan çıkarılması için Adalet Bakanlığına yazı yazdı.

SUBAYLARA MÜEBBET
Adana Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'nca yürütülen FETÖ soruşturmaları sonucunda açılan davalarla ilgili kararlar da çıkmaya başladı. 5 darbeci subaya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesince onandı. Onanan karar temyiz üzerine Yargıtay'a gönderildi. Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlarla ilgili davalara bakan 2, 11, 12 ve 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne bugüne kadar FETÖ ile ilgili 263 dava açıldı. Ağır ceza mahkemelerinde 544'ü tutuklu, bin 545 sanığın yargılandığı davalarda 638 sanık hakkında adli kontrol kararı verilirken, 53 kişi hakkında da yakalama kararı bulunuyor. Mahkemelerde 14 dosyadan 25 şüpheli hakkında mahkumiyet kararı verildi. FETÖ'nün kendine üs seçtiği Adana Adliyesi'nde 80 hakim tutuklanırken, 23'ü hakkında adli kontrol kararı verildi. Başsavcılık, FETÖ'nün sözde sıkıyönetim komutanlığına atadığı İncirlik 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'ın da arasında bulunduğu 20 sanık hakkındaki soruşturma dosyasını, 'yetkisizlik' kararıyla Ankara'ya gönderdi. Van'ın, bombaları atan savaş uçaklarına havada tanker uçakları tarafından yakıt ikmalinde bulunulması emrini verdiği öne sürülüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalkışmanın kilit kenti FETÖ’den hesap soruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN