Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asla unutmayacak unutturmayacağız

Giriş Tarihi: 16.7.2017
Asla unutmayacak unutturmayacağız

15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim, Tarih ve Kültür Kompleksi ile Şehitler Anıtı açıldı. Ay yıldızlı bayraklarla donatılan buluşmada tek bir mesaj verildi: Unutmayacak, unutturmayacağız

Adana'da Yüreğir Belediyesi tarafından Atakent Mahallesi'nde 15 Temmuz şehitleri anısına yaptırılan 54 bin metrekarelik alana sahip 15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim, Tarih ve Kültür Kompleksi ve Şehitler Anıtı açıldı. Kentin ikinci büyük parkının açılışında FETÖ'ye lanet yağdı, ay yıldızlı bayraklarla alana dolduran binlerce kişi şehitleri dualarla andı.

NESİLLER BOYU
"İhaneti asla unutmayacak, unutturmayacağız" diye konuşan parkın mimarı Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, "15 Temmuz Şehitler Parkı Bilim, Tarih ve Kültür Kompleksi adını verdiğimiz parkımızla ülkemize kast eden hainleri ve ihanetlerini hafızalarda sürekli diri tutacak, o gece destan yazan aziz milletimizin kutlu mücadelesini nesiller boyu aktaracağız" dedi. Törene şehit yakınları, Avrupa Birliği(AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Vali Mahmut Demirtaş, Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan, ABD Adana Konsolosu Linda Stuart Specht ile davetliler ve vatandaşlar katıldı. Bakan Çelik, FETÖ ile mücadelenin sonuna kadar devam edeceğini söyledi. Açılış Gölbaşı'ndaki bombalı saldırıda şehit düşen ikiz polis memurları Ahmet ve Mehmet Oruç'un babası Ali Oruç, şehit evlatları için yazdığı şiiri ile başladı.

NORMALE DÖNMEYECEĞİZ
Bakan Çelik, FETÖ ile mücadelelerinde zaman zaman eleştirilere maruz kaldıklarını belirterek, "İçeriden, dışarıdan FETÖ'ye karşı yürütülen mücadelenin artık normale dönmesi gerektiğini söylüyorlar. FETÖ, milletin ve devletin düşmanıdır. FETÖ ile mücadelede normale dönelim demek şehitlere saygısızlıktır, hürmetsizliktir. Asla normale dönmeyeceğiz" diye konuştu.

İLKLER BULUNUYOR
Açılışa ev sahipliği yapan Başkan Mahmut Çelikcan, "Şanlı tarihi destanlarla dolu olan millet, bir gecede dünyaya vatanın anlamını bir kez daha gösterdi" dedi. Parkın Adana için birçok ilki barındırdığını belirten Başkan Çelikcan "Bölgemizde eksikliğini düşündüğümüz parkımızın içerisinde her yaştan öğrencinin faydalanacağı temalı çocuk oyun alanları, eğitim ve sanat alanları bulunuyor" dedi.

TEK DEVLET ANITI
Konuşmaların ardından park ve anıtın açılışı gerçekleşti. Parkta 15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişiminde şehit olanların hatırasını yaşatmak, Türk halkının Türk bayrağını yere düşürmemek için verdiği mücadeleyi konu alan bir de anıt yer alıyor. Anıttaki gökyüzüne uzanan 15 krom silindir biçim, vatan, millet, milli irade, demokrasi, bağımsızlık, insan hak ve hürriyetleri ile var olan 'tek devlet' kavramını anlatıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asla unutmayacak unutturmayacağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN