Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Romanların köklü kültürü Mersin’de yaşayacak

Türkiye’nin ilk Roman Hakları ve Araştırma Merkezi, Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu (AKROMFED) tarafından Mersin’de kuruldu

Giriş Tarihi: 16.7.2017
Romanların köklü kültürü Mersin’de yaşayacak
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu (AKROMFED) tarafından Türkiye'nin ilk Roman Hakları ve Araştırma Merkezi Mersin'de kuruldu. Büyükşehir Belediyesi, Roman vatandaşların eğitim, istihdam, barınma, sağlık ve sosyal hakları konusunda araştırmalar yapabilmeleri amacıyla binanın mefruşat ve diğer giderlerinin sağlanabilmesi adına 50 bin TL maddi destek sağladı.

BİNLERCE YILLIK
Akdeniz Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Daylam, roman kültürünün çok fazla bilinmediğini ve açılan merkezle Roman kültürünün yaşatılması adına büyük bir adım atıldığını ifade etti. Daylam, "İnsanların beyinlerinde Romanlarla ilgili sadece raks eden bir figür var. Hâlbuki binlerce yıllık bir kültürden bahsediyoruz. İnşallah burada hem kültürümüzle hem tarihimizde hem de dilimizle ilgili Türkiye'ye hizmet edecek bir birimimiz burası" dedi.

YENİ NESİL TANIYACAK
Roman mahallerinde yaşayan vatandaşlarda kültürlerinin yaşatılması adına kurulan Roman Hakları ve Araştırma Merkezi'nin hizmete girmesinden duydukları memnuniyeti dile getiren Yıldız Arkadaş, Roman olduğu için gurur duyduğunu belirtti. Arkadaş, "Açılan birimimiz için çok sevinçliyiz. Bizlere destek oldukları için Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz'a teşekkür ediyorum. Yeni nesiller bu merkez sayesinde kendi kültürlerini tanıyabilecek" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Romanların köklü kültürü Mersin’de yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN