Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hastalanmayan muz üretildi

Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, emsallerinden daha verimli, virüs ve hastalıklardan ari 2 yeni muz fidanı üretmeyi başardı

Giriş Tarihi: 17.7.2017
Hastalanmayan muz üretildi
Mersin'in Erdemli ilçesindeki Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün laboratuarında, daha önce tescil edilen bir çeşitten doku kültürü yöntemiyle, emsallerinden daha verimli, virüs ve hastalıklardan ari 2 yeni muz fidanının üretimi yapıldı. Enstitü Müdürü Davut Keleş, hastalıklar ve virüsten arındırılmış 2 damızlık muz fidanının tescilinin yapıldığını ve bunların 2 özel firmaya satışının başladığını açıkladı.

SERTİFİKALI FİDANLAR
Özel firmalara verilen damızlık muz fidanlarına virüs ve hastalıklardan arındırılmış olmaları dolayısıyla mavi sertifika da verildiğini ifade eden Keleş, "Daha önce tescili enstitümüz tarafından yaptırılan çeşitler, hastalık ve virüsten arıtılmış olarak iki ayrı firmaya üretim yapılması amacıyla satıldı. Damızlık fidanlar özel firmalarca çoğaltılacak ve sertifikalı olarak çiftçilerin hizmetine sunulacak" dedi.

İŞBİRLİĞİ YAPILIYOR
Muz üzerine Ar-Ge çalışmaları yürütmelerine rağmen fidan satışı yapmadıklarını dile getiren Keleş, "Kaynaklarımızı ülkemize daha yeni teknolojileri geliştirmek için harcıyoruz ve bu bütün zamanımızı alıyor. Bunun yerine doku kültürüyle üretim yapan özel sektörle iş birliği yaparak çok daha fazla sayıda fidan üretilmesini sağlıyoruz. Sertifikalı muz fidanı ülkemiz ve çiftçiler için önemli avantajlar sağlıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastalanmayan muz üretildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN