Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güney Adana için kültürel dönüşüm

Vali Mahmut Demirtaş, Seyhan ve Yüreğir’de 66 mahalleyi kapsayan ve kentin güneyini kültürel, sosyal ve ekonomik olarak kalkındırmayı amaçlayan ‘’ni başlattı

Giriş Tarihi: 2.8.2017
Güney Adana için kültürel dönüşüm
Adana'ya göçle gelen nüfusun en fazla barındığı güney mahallelerini kalkındırmayı amaçlayan başladı. Vali Mahmut Demirtaş, Çukurova Kalkınma Ajansı'nda düzenlenen toplantıda, "Kentsel dönüşümler, sadece eski ve çarpık binaların yıkılıp yerlerine yenilerinin yapılması ile olmaz. Gerçek anlamda kentsel dönüşüm, insanların zihinlerinde ve yaşam kalitelerinde olumlu değişim ve dönüşümleri gerçekleştirdiğinizde sağlanır" dedi.

PROJELER HAYATA GEÇECEK
Seyhan ve Yüreğir ilçelerinin E-5 karayolu altında kalan 465 bin nüfusa sahip 11 mahallesine dönük Adana Valiliği koordinesinde yürütülen çalışmada eğitimden sağlığa, sosyal hizmetlerden güvenliğe, spordan istihdama 11 kamu kurumu tarafından 39 alt proje gerçekleştirilecek. Adana'nın geri kalmış genel sosyal göstergelerini, bölge ve Türkiye ortalamalarına yükseltmeyi amaçlayan bir yerel kalkınma hareketi olan projenin, güçlü ortaklık yapısıyla örnek bir model olması hedefleniyor.

DOĞRUDAN ETKİLİYOR
Vali Mahmut Demirtaş, kentin nüfus olarak 6. büyük il olmasına rağmen sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında daha geride olduğunu, bu durumun en önemli sebebinin Doğu ve Güneydoğudan göç alması olduğunu belirterek, göçten en fazla etkilenen bölgenin Suriyeli misafirlerin de en fazla ikamet ettiği yerler olduğunu belirtti. Vali Demirtaş, kentin güney bölgesinin sosyal ve ekonomik gelişiminin Adana'nın ve Türkiye'nin kalkınmasını doğrudan etkilediğine dikkati çekti. Kentsel dönüşümlerin sadece eski ve çarpık binaların yıkılıp yerlerine yenilerinin yapılması ile sağlanamayacağını belirten Vali Demirtaş şöyle konuştu: Gerçek anlamda kentsel dönüşüm, insanların zihinlerinde ve yaşam kalitelerinde olumlu değişim ve dönüşümleri gerçekleştirdiğinizde sağlanır. Güney Adana Kalkınma Projesi temelde 66 mahallede yaşayan vatandaşımızın ruhuna dokunmayı, onların şehir kültürüne entegresini sağlamayı, şehirlilik bilinci oluşturmayı amaçlayan, kültürel bir kentsel dönüşümdür. Proje fikirleri geliştirilirken güney Adana'da eğitim, sağlık, yoksulluk, güvenlik ve sosyal bütünleşme olmak üzere beş eksende sorunlar ve ihtiyaçlar tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güney Adana için kültürel dönüşüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN