Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarsus ünde verim sevindirdi

Giriş Tarihi: 4.8.2017
Tarsus üzümünde verim sevindirdi
Türkiye'nin meyve ve sebze üretim merkezlerinden olan Mersin'in Tarsus ilçesine kış ve bahar ayında yağan yağmur, bölgede üretimi yapılan e yaradı. Bölgeye düşen yağış miktarının çok olmasının verimi artırdığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Ali Ergezer, "Yağışın istenen düzeyde olması ve hava şartlarının da iyi gitmesiyle bölgemizdeki üzüm rekoltemizin bu yıl 400 ile 450 bin ton arasında olmasını bekliyoruz" dedi.

ÇİFTÇİLERLE BULUŞTU
Tarsus'a bağlı Sayköy'de bağlarda üzüm hasadı yapan çiftçilerle bir araya gelen Başkan Ali Ergezer, "Çiftçimiz, bölgemize özgü 'Tarsus Beyazı üzüm çeşidinin yanı sıra Victoria, Ergin Çekirdeksiz, Yalova İncisi gibi birçok çeşit yetiştirmekte. Şu an için iç piyasada bir sıkıntımız yok. Üzümlerimiz başta Avrupa ve Ortadoğu olmak üzere dünyanın birçok noktasına ihracat yapılabilecek kalitededir" diye konuştu.

SİGORTA BEKLENTİSİ
Ziraat Odası Yönetim Kurlu üyesi ve Sayköy Muhtarı Mehmet Keven de, tarım sigortasında yaşanan bazı eksikliklerin üreticileri zor durumda bıraktığına dikkati çekerek, "Doğal afetler nedeniyle ürünlerimizi sigorta kapsamına alıyoruz. Bazı doğal afetler bu kapsama girmiyor. Mesela aşırı güneş veya ısı bu kapsama girmiyor. Muafiyet bedeli olarak kesilen %10 bedelde üreticileri oldukça zor durumlara düşürüyor. Bir üretici olarak bu konunun dikkate alınmasını istiyorum" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarsus üzümünde verim sevindirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN