Köylü kızlar şampiyon oldu

Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı Kumla köyünde yaşayan 12 , ailelerinin ön yargılarına inat başladıkları ta örnek başarılara imza atıyor

Giriş Tarihi: 5.8.2017
Köylü kızlar şampiyon oldu
Gaziantep'in Nizip ilçesine bağlı Kumla köyünde eğitim gören 12 , ailelerinin ön yargılarına rağmen başladıkları ta örnek başarılara imza atıyor. Sınıf öğretmenlerinin düzenlediği kurslar sayesinde kick boks ile tanışan kızlar, çevrelerindeki baskılara ve imkansızlıklara inat başladıkları sporla hayatlarını değiştirdiler. Kullanılmayan bir dersliği antrenman salonu haline getiren öğrenciler, büyük emek harcadıkları kick boksta 1,5 yıl gibi kısa zamanda önemli başarılara imza attı.

BAŞARIYA DOYMADILAR
Tarla, ev işleri ve hayvan bakımından fırsat buldukça antrenmanlara katılan öğrenciler, Bolu'da düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri Türkiye Büyükler, Gençler, Yıldızlar ve Minikler Kick Boks Şampiyonası ve Sakarya'da düzenlenen Türkiye Kick Boks Şampiyonası'nda 8 birincilik, 2 ikincilik ve 3 üçüncülük elde etti. Çorum'daki Okul Sporları Küçükler Türkiye Şampiyonası'nda takım halinde birinci olan kızlar Adana'da düzenlenen Yıldızlar Türkiye Şampiyonası'nda ise ikinci oldu. Antrenör Abdullah Gökşen, kursu açarken ailelerin çok istekli olmadığını ancak kızların azim ve başarılarıyla kendilerini kanıtladıklarını söyledi. Köyde kick boks kursu açılmasının halk tarafından çok sıcak karşılanmadığını dile getiren Gökşen, "Aileler ilk başta 'millet ne der, kız çocuğu evde olmalı' gibi tepkiler verdi. Ancak köyde çok fazla sosyal imkan olmadığı için kursu duyan kızlar katılmak istedi. Ailelerini ikna etmek için uğraştılar. Biz de yardımcı olduk" dedi.

MAHCUP ETMEDİLER
Çocukların tarla ve ev işlerinde çalıştığı için başlangıçta başarılı olmalarını beklemediğini dile getiren Gökşen, kısa bir zamanda bu kadar büyük başarıların kendisini de şaşırttığını anlattı. Gökşen, şu anda 25 sporcusunun 21'nin kız olduğunu, kız öğrencilerin çok gayretli ve istekli olduğunu vurgulayan Gökşen, "Kendilerini geliştirip, öz güven sahibi olmalarını amaçlıyordum. Türkiye derecesi olmayan sporcum yok. Arkalarından gelen kardeşlerinin, arkadaşlarının da aynı başarılarla devam edeceğine inanıyorum. Öz güvenleri ve başarılarıyla ailelerini de mahcup etmediler" dedi.

HEPSİ DERECE SAHİBİ
Kursa 12 kız öğrenciyle başladıklarını anlatan Gökşen, "Kurs başladıktan sonra spora bakış açısı değişti. Kazanılan başarılarla beraber ön yargıları, endişeleri bertaraf ettik. Şu an artan öğrenci sayısıyla devam ediyoruz. Kız çocuklarımız, ringlerde efendilikleriyle de örnek oluyorlar. Biz köyün güzelliğini, samimiyetini turnuvalara yansıtıyoruz. İlçeye dahi gitmeyen öğrencilerim vardı. Bu turnuvalar sayesinde yeni bir çevre ediniyorlar, farklı illerden insanlarla tanışıyorlar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köylü kızlar şampiyon oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN