Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Titus Tüneli’ne yürüyüş yolu

Hatay’da ’nı Musa Dağı’ndan gelen sel sularından korumak için inşa edilen ‘Titus Tüneli’ için yeni yürüyüş yolu yapıldı

Giriş Tarihi: 6.8.2017
Titus Tüneli’ne yürüyüş yolu
Hatay'da 'na Musa Dağı'ndan gelen sel sularını engellemek için M.S. 1'inci Yüzyıl'da Roma İmparatoru Vespasian tarafından yapımına başlanılan ve imparatorun oğlu Titus döneminde biten 'Titus Tüneli', geçtiğimiz yıl yapılan yürüyüş yolu sayesinde turist akınına uğruyor. Bin 380 metre uzunluğu, 7 metre yüksekliği ve 6 metre genişliği olan tarihi tüneli, haftada 2-3 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

BİN METRELİK YOL
İnşasında bin kölenin çalıştığı ve yapımının kimi kaynaklara göre 10 kimi kaynaklara göreyse 100 yılda tamamlandığı söylenen Tituts Tüneli, mühendislik harikası olarak nitelendiriliyor. Yapılan yürüyüş yoluyla ziyaretçi sayısının arttığını söyleyen Samandağ Kaymakamı Cahit Çelik, "Bin metrelik yürüyüş yolunu bölgenin doğal yapısına uygun taşlarla kapladık. Ziyaretçiler rahat bir şekilde tüneli ziyaret ediyor" dedi.

ÖMRÜNÜ TÜNELE BORÇLU
Kaymakam Çelik, "Titus Tüneli, Seleukos İmparatorluğu tarafından yaptırılan Selevkia Pierra Limanı'nı Musa Dağı'ndan gelen sel sularından korunmak için inşa edilmiş. Liman 500 yıl boyunca Ortadoğu'dan Akdeniz'e yapılan ticarette önemli nokta olmasını bu tünele borçludur. Amacımız tünelin yüz yıllardır yaşattığı bu tarihi limanı koruyarak gelecek nesillere bırakmak" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Titus Tüneli’ne yürüyüş yolu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN