Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekonomik hayat normale dönüyor

Fırat Kalkanı Harekâtı’yla ’nin kuzey bölgesinde yaşanan normalleşme, ihracatta etkisini de gösterdi

Giriş Tarihi: 7.8.2017
Ekonomik hayat normale dönüyor
Yıllardır iç savaş nedeniyle yakılıp yıkılan 'de Türkiye'nin mücadelesiyle ülkelerine dönenlerin yaşadığı bölgelerde hayat normale dönüyor. Ülkelerinde, Türkiye'nin de desteğiyle güvenli bir şekilde yaşamaya başlayan Suriyeliler, yıkımın yaralarını sarmaya başladı. Son aylarda evlerini onarmak ve yeni ev yapmak için çalışmaya girişen Suriyelilerin ticaret tercihi ise Gaziantep oldu.

GÖZLE GÖRÜLÜR ARTIŞ
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre, yılın ilk 7 ayında Suriye'ye yapılan ihracatta çimento, demir çelik ve ahşap ürünleri ile gıda dışı yaşamsal ürünlerin miktarında gözle görülür bir artış yaşandı. Gaziantep ağırlık olarak bölgeden 18,3 milyon dolarlık çimento satın alan Suriyeliler, 15,7 milyon dolarlık demir, ahşap malzeme ve demir dışı metaller ithal etti. 13 milyon dolarlık konfeksiyon malzemesi satın alan Suriyeliler, 26 milyon dolarlık da tekstil ürünleri ve iplik ithal etti. Aynı dönemde 3,2 milyon dolarlık ayakkabı, 1,3 milyon dolarlık halı, 5,5 milyon dolarlık canlı hayvan ve hayvansal ürünler, 3,2 milyon dolarlık yaş ve kuru meyve- sebze, 4,5 milyon dolarlık şeker ve şekerli ürünler, 3 milyon dolarlık kozmetik ile 5,6 milyon dolarlık ilaç satın alındı.

YENİDEN CANLANIYOR
5 yıl önce aynı dönemde Suriye'ye toplam 32 milyon dolarlık ihracat yapılırken, savaşa rağmen ticaret yaklaşık 8 kat arttı. Bu durumdan Suriye'nin ihracat alanlarının sınırlanmasının etkisi olduğu gibi savaşla birlikte tahrip olan bölgelerin yeniden canlandırılması için mal ve ürün talebinin artmasının büyük bir etkisi olduğu belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ekonomik hayat normale dönüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN