Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sim sırma sanatı çeyizleri süslüyor

Giriş Tarihi: 8.8.2017
Sim sırma sanatı çeyizleri süslüyor

Geçmişi Selçuklular dönemine kadar uzanan ve ’dan bu yana çeyizlerdeki en nadide parçalar arasında yer alan geleneksel el sanatı olan sim sırma gelecek kuşaklara aktarılıyor

Kültürevleri'nde verilen kurslar yoğun ilgi görüyor. Yüreğir Belediyesi Mevlana Kültürevi'nde verilen Sim Sırma İşlemeciliği Kursu bölgenin ilki olma özelliğini taşıyor. Selçuklular döneminden beri yapıldığı bilinen sim sırma işlemeciliği geçmişte olduğu gibi bugün de gelinlik kızların çeyizleri arasında önemli yer tutuyor.

GÜNÜMÜZE ULAŞTI
Geçmişi Selçuklular dönemine kadar uzanan ve 'dan bu yana çeyizlerdeki en nadide parçalar arasında yer alan geleneksel el sanatı 'sim sırma' fes, yaka ve kolluklar, bindallı, sabahlık, gece mantoları, çantalar, masa örtüleri, perdeler, kadın ayakkabıları, terlikler, seccadeler, bohçalar, gözlük kılıfları, sedir örtüleri, yastıklar, Kuran kapları ve geleneksel giysilere uygulanıyor.

800 AYRI KURS
Kültürevlerinde yaklaşık 90 branşta 800 ayrı kursla ücretsiz meslek edindirme ve el sanatları eğitimleri verildiğini belirten Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan "Yüreğir'in farklı noktalarında hayata geçirdiğimiz kültürevlerimiz çok ulvi bir amaca hizmet ediyor. Eğitime destek kurslarımızın yanı sıra meslek edindirme ve hobi kurslarımız ne mutlu ki çok yoğun ilgi görüyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sim sırma sanatı çeyizleri süslüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN