Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yeşillendiriliyor

Giriş Tarihi: 9.8.2017
Ağyatan Lagünü yeşillendiriliyor
Çukurova'nın önemli doğal zenginliklerinden Ağyatan Lagünü'nün, yeşillendirme çalışmalarıyla daha fazla kuş türü ve yaban hayatına ev sahipliği yapması hedefleniyor. DSİ sulama kanalıyla Ceyhan Nehri'nin Akdeniz ile buluştuğu alanda tatlı ve tuzlu suyun bir araya gelmesiyle oluşan lagünün doğal güzelliklerine ormanın da eklenmesine yönelik çalışmalar yürütülüyor.

2 YILDIR SÜRÜYOR
Adana Orman Bölge Müdürlüğünce lagün ve yanı başında bulunan deniz arasındaki kumluk 445 hektar alanda gerçekleştirilen 'Kumul Sabitleme Projesi' 2 yıldır sürdürülüyor. Bu kapsamda, kum hareketlerinin önlenmesi ile bölgeye uygun fidanların dikilmesi işlemleri aşama aşama devam ediyor. Adana Orman Bölge Müdürü İsmet Erol, proje kapsamında, kumla kaplı alanda oluşacak ormanla, arazinin sulak yaşama uygun hale geleceğini anlattı.

LAGÜN KORUNACAK
Doğa Koruma ve Milli Parklar 7. Bölge Müdürü Etem Boz da, "Proje hem kumul hareketlerinin durdurulmasını sağlıyor hem sulak alanın korunmasını ve geleceğe taşınmasını öngörüyor. Kum hareketinin durdurulmuş olması lagünün korunması açısından çok önemli. Oluşacak ormanla yaban hayatı burada daha çeşitli hale gelecek. Buradaki kuş türlerinin artmasına, yaban hayatının daha çok bu alanları kullanmasına vesile olacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağyatan Lagünü yeşillendiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN