Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okul birincisi çobanın hayali kaymakamlık

Adana’nın Feke ilçesinde çobanlık yapan ve zor şartlarda eğitimini sürdüren 14 yaşındaki Polat Ersin, ’dan 466 puan alarak fen lisesini kazandı

Giriş Tarihi: 9.8.2017
Okul birincisi çobanın hayali kaymakamlık
Adana'nın Feke ilçesine bağlı Gaffaruşağı Mahallesi'nde zor şartlarda okuyan ve okul birincisi olan 14 yaşındaki Polat Ersin, sınavında aldığı 466 puan ile fen lisesini kazandı. Hayatta başarıyı yakalamak için otlattığı keçilerin inadı ile yaklaşan Polat Ersin, okul birinciliğini TEOG sonuçlarının açıklanması ile fen lisesi kazanarak taçlandırdı. Polat'ın hayali kaymakam olup köyündeki imkansızlıkları kaldırarak, çocukların daha iyi şartlarda okumasını sağlamak.

ZOR ŞARTLARA RAĞMEN
Yolu olmayan ve ilkokulu birleştirilmiş sınıflarda eğitimini tamamlayan, karşı köylerindeki Ormancık Ortaokulu'na da zor şartlarda gidip gelerek okuyan Polat Ersin, TEOG'da 116 net yaparak büyük bir başarıya imza attı. Ersin, bu sonuçla hayali olan Kayseri Tomarza Fen Lisesini yatılı olarak kazandı. TEOG sonuçlarının açıklanması ile büyük sevinç yaşayan Polat Ersin, başarısında çobanlık yapsa da düzenli çalışmanın etkisi ve öğretmenlerinin desteği olduğunu söyledi.

13 KEÇİYE BAKIYOR
Elde ettiği başarıda payı olan ailesine ve öğretmenlerine teşekkür eden Polat Ersin, "Sabah 7'de kalkıyorum ve 8'de okulda oluyordum. Okuldan çıktıktan sonra keçileri dağda otlatıyorum. Keçileri otlatırken soruları çözüyorum ve sınavlara hazırlanıyordum. 13 keçim ile birlikte aslında ders çalışıyorum. Köyde ve evde iş bitmiyor. Bir o yana bir bu yana iş için koşturuyorum, alışmayana zor olabilir ama alışana kolay geliyor" dedi.

HEDEFİ KAYMAKAM OLMAK
Kaymakam olmak istediğini ifade eden minik çoban Polat Ersin, "Şartlarımız zor, köy hayatı zor ama başarmak güzel bir duygu. Feke'nin kaymakamı olmak istiyorum. İlçemize hizmetlerde bulunmak istiyorum. Engelli olan ağabeyimi de tedavi ettirmek istiyorum. Elimizden geleni onun için de yapmak isterim. Onun da bir yolu olursa, ilerleyen tıpla birlikte ilerde onu da tedavi ettirmek isterim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul birincisi çobanın hayali kaymakamlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN