Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ambulans sürerken hayat da kurtarıyor

’da 112 Acil Servis’in tek kadın şoförü Seyhan Şanverdi Kozalak, Acil tıp teknisyeni (ATT) olarak da acil vakalara müdahale ediyor

Giriş Tarihi: 11.8.2017
Ambulans sürerken hayat da kurtarıyor
'ın Kırıkhan ilçesinde, Sağlık Müdürlüğü Acil Hizmetler Şube Müdürlüğü'ne bağlı 112 Acil Servisinde tek kadın şoför olan Seyhan Şanverdi Kozalak, Acil Tıp Teknisyeni (ATT) olarak da acil vakalara müdahale ediyor. Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı düzenlemeyle, paramedik olarak çalışanlar şoförlük de yapabiliyor. Hatay'da 4 paramedik kadın personelden biri olan Seyhan Şanverdi Kozalak (32), bu önemli görevin üstesinden başarıyla geliyor. Seyhan Şanverdi Kozalak, Hatay 112'de 2,5 senedir görev yaptığını, mesleğini çok sevdiğini söyledi. Ambulansta 8 yıl arka kabinde son 2,5 senedir ise ön kabinde görev yaptığını belirten Kozalak, "Sürücü ATT'yim. İnsanlar çok alışık değil. Bu yüzden bir vakaya giderken sıkıntılar yaşıyorum. Yol isteğim sürücüler şaşkınlığı atana kadar biz vakit kaybediyoruz. 3 kadın çalıştığımız zaman taşımayla ilgili sıkıntılar yaşıyoruz ama aşılamayacak şeyler değil. İnsanların şaşkınlığı daha fazla sorun yaşatabiliyor bize" diye konuştu.

TIR ŞOFÖRLERİ ALKIŞLADI
Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi aldığını belirten Seyhan Şanverdi Kozalak, ambulans şoförü olarak görev yapmak isteyen kadın paramedikleri teşvik etmeye çalıştığını söyledi. Reyhanlı Cilvegözü Sınır Kapısı'nda görev yaparken bir anısını anlatan Kozalak, "TIR yoluna girmiştim. TIR'cılar beni ilk gördüğünde kadın sürücü diye aynalarını kapatmışlardı, dar bir yoldu. Sonra 1,5 kilometre geri geri gittim aynı yolda, hepsi alkışladı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ambulans sürerken hayat da kurtarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN