Meslek öğrenirken para kazanıyorlar

Hatay’da yaşayan Bayırbucak Türkmenleri, Yayladağı ilçesinde Kalkınma Bakanlığı ve Valilik desteğiyle açılan ayakkabıcılık atölyesi sayesinde meslek sahibi oluyor

Giriş Tarihi: 12.8.2017
Meslek öğrenirken para kazanıyorlar
Hatay'ın Yayladağı ilçesinde yaşayan Bayırbucak Türkmenleri, Kalkınma Bakanlığı ve Valilik desteğiyle Yayladağı Kaymakamlığı tarafından açılan ayakkabıcılık atölyesinde meslek sahibi oluyor. Ayakkabı ustaları tarafından verilen eğitime devam eden 25 Türkmen, 6 ay sürecek kurs sonunda hem kalfa olarak yetişecek hem de bu sürede yapılan kadın ve çocuk ayakkabılarını satarak para kazanacaklar.

ALTIN BİLEZİK
Eğitimlerin 2 ay önce başladığını anlatan Yayladağı Kaymakamı Ömer Faruk Yüce, "Özelikle ayakkabıcılık sektörünü seçtik çünkü Hatay, erkek ayakkabı üretiminde ülkenin önemli merkezlerinden birisi. Ancak kadın ayakkabısı üretim merkezi ise yok denecek kadar az. Eğitim sonunda kalfa olarak yetişecek Türkmenler, hem ayakkabı üretiminin merkezi olan Hatay'daki iş gücüne katkı sağlayacak hem de ülkelerine meslek sahibi olarak altın bilezikle dönecekler" dedi.

5 BİN ÇİFT AYAKKABI
Kursiyerlerden 21 yaşındaki Halil Molla Musa da 5 yıldır Türkiye'de yaşadığını ve işsiz olduğunu belirtti. Böyle bir kurs açıldığını duyunca hemen yazıldığını söyleyen Molla Musa, "Benim gibi birçok gencin elinde bir meslek yok. Bu nedenle bu eğitimden memnuniyet duyduk. Şu ana kadar 5 bin çift ayakkabı ürettik. Kurs sonunda meslek sahibi olacağımız gibi yaptığımız ayakkabıları satıp para da kazanacağız. Vesile olanlardan Allah razı olsun" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Meslek öğrenirken para kazanıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN