Günyurdu Mahallesi Orta Çağ’da yaşıyor

Adana ile Mersin’in ortasındaki Günyurdu Mahallesi’nde altyapı olmaması yüzünden fosseptik açıktan akıyor

Giriş Tarihi: 13.8.2017
Günyurdu Mahallesi Orta Çağ’da yaşıyor
Çukurova'nın merkezindeki Günyurdu Mahallesi, 21'inci yüzyılda çağdışı görüntülere ev sahipliği yapıyor. Bugüne kadar hiçbir altyapı hizmetiyle tanışmayan mahalle sakinleri, kanalizasyon olmadığı için fosseptikten taşan pis suların arasında yaşamak zorunda kalıyor. Mahallenin birçok noktasından geçen pis sulardan yayılan kokular özellikle sıcak yaz aylarında çekilmez bir hal alırken halk sağlığı da olumsuz etkileniyor.

HİZMET GİTMİYOR
Eski adı At Girmez olan Günyurdu Mahallesi, Adana- Mersin il sınırında. İki büyük kentin tam ortasında kalan mahalle, hizmet noktasında ücra köşedeki mezralardan daha şanssız durumda. Mahalle sakinlerinin tüm uğraşlarına rağmen kanalizasyon sorunu bir türlü çözülmedi. Evlerin önünden akan pis sular sinek üreme merkezleri haline gelirken, vatandaşlar geceleri başta olmak üzere sinekler yüzünden ne yapacağını şaşırdı. Vatandaşların dayanacak halinin kalmadığını anlatan Musa Dalkılıç, mahalleden geçenlerin veya misafirliğe gelenlerin yayılan kokuya beş dakika dayanamadıklarını söyledi. Misafirlerden utanır hale geldiklerini bildiren Dalkılıç, "Pencereleri açamaz olduk. Kliması olanlar şanslı. Kliması olmayanlar ise vantilatörle serinlemeye çalışıyor. Ancak Çukurova'nın kavurucu sıcağında değil vantilatör klimalar dahi yetersiz kalıyor" dedi.

UTANÇ VERİCİ
İnsanların sıcaklardan dolayı damda yattığını kaydeden Dalkılıç, "Sinekler yüzünden cibinlik almak zorunda kalıyoruz. Sineklerle baş edemiyoruz. Neredeyse günlük sohbetlerimizi cibinlik içerisinde yapacak hale geldik. Yazın tozdan topraktan kışın ise çamurdan geçilmeyen sokaklara razıyız. Biz sadece kanalizasyon istiyoruz. Çocuklarımız her gün hastalanıyor. İlaçlama dahi yapan yok. 21'inci yüzyılda bu manzarayla karşılaşmak utanç verici" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Günyurdu Mahallesi Orta Çağ’da yaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN