Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnşaat sektöründe operatör sıkıntısı

Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, 15 bin TL maaşla çalıştıracak vinç operatörü bulamadıklarını söyledi

Giriş Tarihi: 13.8.2017
İnşaat sektöründe operatör sıkıntısı
Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, 15 bin TL maaş vermelerine rağmen çalıştıracak vinç operatörü bulamadıklarını söyledi. Bir vinç operatörüne 10 bin ila 15 bin TL arasında ücret verildiğini belirten Karslıoğlu, "İş ilanlarımız var ama vinç operatörü bulamıyoruz. Mimardan, mühendisten daha fazla maaş getirisi olan bir iş ama aileler nedense okuyamayan çocukları daha kolay mesleklere hatta devlet kurumlarına yönlendirmeye çalışıyor" dedi.

MÜHENDİSTEN FAZLA ÜCRET
Vinç ve dozer operatörü eksikliğinin sektörün önemli sorunları arasında yer aldığını anlatan Mustafa Karslıoğlu, "Bunu çözmek için ailelere eğitim vermemiz gerekiyor. Teknik personellerin 2 katı maaşlı operatörlerimiz var. Harita mühendisine 2 bin 500-3 bin TL ödeyen inşaat şirketleri, dozer operatörüne 4 bin 500 TL, ekspratör operatörüne ise 3 bin 500 TL maaş veriyor. Durum böyle olmasına rağmen aileler operatörlüğe sıcak bakmıyor" diye konuştu.

EĞİTİMİ ÇOK BASİT
Ailelerin yanlış yaklaşımını sonlandırmak için her fırsatta bilgilendirme yaptıklarını ifade eden AKAMDER Başkanı Karslıoğlu, "Aileleri buna yönlendirmeye çalışıyoruz. Umarım aileler sesimizi duyar ve çocuklarını bu tür mesleklere de yönlendirirler. Okuyamayan çocuklar özel uzmanlık gerektiren bu mesleklere yönelirse kendileri de aileleri de rahat eder. Ailelerin çocuklarına yön vermesi gerekiyor. Eğitimi de çok basit. Mesleki yeterlilik kurumuna has firmalardan eğitim alıyorlar" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnşaat sektöründe operatör sıkıntısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN