Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’ye TBMM’de ‘Maraş’ tepkisi

‘Atatürk düşmanı Maraş dondurmacısı kılıklı’ çıkışıyla tepki çeken ’li , Meclis’te kıyafetleriyle protesto edildi

Giriş Tarihi: 15.11.2017
Muharrem İnce’ye TBMM’de ‘Maraş’ tepkisi
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben "Atatürk düşmanı Maraş dondurmacısı kılıklı zavallılardan uzak dur" açıklamasına yönelik tepkiler dinmiyor. Binlerce kişi sosyal paylaşım siteleri üzerinden İnce'ye ateş püskürürken, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Uğur Dilipak tepkisini TBMM'ye taşıdı. Geleneksel kıyafetler içerisindeki 2 Kahramanmaraşlı ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Dilipak, İnce'den özür dilemesini istedi.

KURTULUŞUN SİMGESİ
Kıyafetlerin Kahramanmaraş'ın kurtuluşunun en önemli simgelerinden olduğunu vurgulayan Dilipak, her yörenin özel kıyafetleri bulunduğuna işaret etti. Kıyafetlerin milli şuuru yaşatmak için giyildiğine değinen Dilipak, vatandaşların, bu kıyafetleri giyen insanları bir 'dondurmacı gibi değil, 'milli şuuru yaşatan insanlar' olarak algıladığını bildirdi. İnce'nin Kahramanmaraşlılara hakaret ettiğini söyleyen Dilipak, "Kahramanmaraşlıları incitmiştir, kendisinden özür bekliyoruz" diye konuştu.

'HAKARETTEN VAZGEÇSİN'
Kahramanmaraşlıların bayramda, düğünde, seyranda bu kıyafetleri giydiğine dikkati çeken Dilipak, "Kahramanmaraşlı dondurmacı dondurmasını satarken, kurtuluş mücadelesini canlı tutmak için o ruhla dondurmasını satar ve herkes çete elbisesi giymiş bu kişileri sever, saygı duyar. İnce, dondurmacı diyerek, milleti ayrıma sürükleyerek, Kahramanmaraşlılara hakaret etmekten vazgeçsin. CHP'den ayakkabıcı, kunduracı veya başka bir zümreyi ötekileştirmeden Türkiye'yi birleştirici söylemler üretmeyi hassaten bekliyoruz" dedi.

'ÖZÜR BEKLİYORUZ'
Dondurma ustası Erdal Kanbur, Muharrem İnce'nin sadece dondurmacıları değil tüm Kahramanmaraşlıları üzdüğünü belirterek, "Kahramanmaraş vatanseverliğiyle ülkesine ve milletine bağlılığını gösteren şehirlerin başında gelir. Dünyada istiklal madalyasına sahip tek şehir olan Kahramanmaraş'ı üzen bu sözden dolayı Muharrem İnce'den özür bekliyoruz" dedi.

KIYAFETLE ÖLÇÜLEMEZ
Dondurmacı Mesut Karabasan da "Karsambaççılıktan bugünlere gelmiş, dört kuşaktır dondurmacılık yapan bir ailenin ferdi olarak Muharrem İnce'yi nefretle kınıyoruz. CHP'deki zihniyet bir Osmanlı düşmanlığı değilse, Muharrem İnce kadar, CHP Genel Başkanı'ndan da özür bekliyoruz. Dondurmacılar, İnce gibi takım elbiseli değil ama vatan sevgisi ölçülemez düzeyde büyüktür" diye konuştu.

?GELENEKSEL ZİHNİYET
Kahramanmaraş milletvekilleri olarak İnce'yi kınadıklarını vurgulayan Dilipak şöyle konuştu: Ege'de efe, Orta Anadolu'da seymen, Karadeniz'de keşan, peştamal, ihram, Güneydoğu'da poşu, Trakya'da bindallı, pantol, serace, Erzurum'da zığva, Kahramanmaraş'ta çete kıyafeti giyilir. Bunları bilmeyenden siyasetçi mi olur? Bunları bilmeyenden milletvekili mi olur? Bunları bilmeyenden lider mi olur? İnsanı kılık-kıyafeti ile yargılamak ve ötekileştirmek, küçümsemek, CHP'nin geleneksel Muharrem İnce zihniyetinin düşünce yapısının dışavurumudur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muharrem İnce’ye TBMM’de ‘Maraş’ tepkisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN