Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Heykellerin arasında Yörük defilesi

Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Sarıkeçili Yörükler’ defilesi ’de büyük ilgi gördü. Etkinlikte ‘Göçerlerde kadın giysileri’ konuları konuşuldu

Giriş Tarihi: 23.5.2019
Heykellerin arasında Yörük defilesi
Mersin'de Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında, Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 'Sarıkeçili Yörükler' defilesi düzenlendi. 'Kültürel merkezler olarak müzeler, geleneğin geleceği' temasıyla düzenlenen defile, ilgi gördü. Mersin Arkeoloji Müzesi'nde düzenlenen etkinliklerin ana teması Anadolu'daki bin yıllık konargöçer yaşam tarzını sürdüren 'Sarıkeçili Yörükler' olarak belirlendi. Mersin Arkeoloji Müzesi arkeologlarından Funda Yüksel Özer 'Keşfin kıyısında küstüllü kurtarma kazısı', Mersin Üniversitesi (MEÜ) öğretim üyelerinden Rukiye Gök 'Sarıkeçili göçerlerin yaşamları ve dokumaları', MEÜ Yörük Kültürü Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Döndü Can 'Göçerlerde kadın giysileri' konularında konuşmalar yaptı. Mersin Arkeoloji Müzesi Müdürü Songül Ceylan Bala, Müzeler Günü dolayısıyla bir hafta boyunca etkinlik yaptıklarını söyledi. Bu haftanın dışında yıl içinde her ay değişik etkinlikler düzenleyerek müzeyi etkin kılmaya çalıştıklarını kaydeden Ceylan, "Müzeler nesneler için değil öncelikle insanlar için vardır" dedi.

TEŞEKKÜR ETTİ
Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Şükriye Yılmaz ise müzelerin görevlerinden birinin kültürel varlıkları koruma, diğerinin ise eğitim olduğunu söyledi. Mersin Arkeoloji Müzesi'nin bunu birkaç adım daha ileriye taşıdığını vurgulayan Yılmaz, "Burası bir kültür ve sanat yuvası haline gelmiştir. Desteklerini bizlerden eksiltmeyen müze yöneticilerimize teşekkür ediyoruz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Heykellerin arasında Yörük defilesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN