Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tek gözüyle dünyaya bedel

’da 4 yaşında kaza sonucu sağ gözünü kaybeden sol gözünü de yüzde 80 oranında kullanabilen tekvandocu , 10 yılda 35 madalya kazanıp sporla hayata tutundu

Giriş Tarihi: 14.6.2019
Tek gözüyle dünyaya bedel
Adana'da Sarıçam Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü'nün 18 yaşındaki tekvandocusu Behçet Turan azmi ve başarısı ile tüm engelleri aştı. Sağ gözü görmeyen sol gözü ile de yüzde 80 oranında gören Turan, 10 yılda 35 madalya kazanarak büyük bir alkışı hak etti. 3 kez milli takım formasını giyen Behçet Turan, "Hedefim tekvandoda adımı dünyaya duyurmak" dedi. 4 yaşındayken kardeşi ile oynarken elindeki çatalın gözüne batması sonucu sağ gözünü tamamen kaybeden Behçet Turan, uzun süren bir tedavi sürecine girdi. Turan'ın zamanla sol gözünde de görme hissini yüzde 20 oranında düştü. Engellere aldırmayan Turan, sporla hayata tutundu. 10 yıl önce tekvando ile tanışan sporcu kısa sürede büyük yol kat etti.

TÜRKİYE'DE ALANINDA İKİNCİ İSİM
Katıldığı müsabakalar, Türkiye şampiyonalarında rakiplerini tek tek deviren tekvandocu 3 bin 600 günde 35 madalya kazandı. 3 kez milli takım formasını giyen Turan, Türkiye'de görme engelli milli sporcu olan ikinci isim oldu. Sporun her zaman kendisine ikinci bir göz olduğunu belirten milli tekvandocu, "Beni umutlarım ve inancım ayakta tutuyor" dedi.

YOLA DEVAM EDECEĞİM
GÖRME engelli olmasına rağmen tekvandoda böyle bir kategori olmadığı için sağlam rakiplerle mindere çıktığının altını çizen Behçet Turan, "4 kardeşim var. Küçükken talihsiz bir olay yaşadım. Ama yılmadım. Ailem ve kardeşlerim bana güç verdi. 3 yıldır Sarıçam'da forma giyiyorum. Tek gözünle 35 madalya kazandım. Yılmak yok. Devamını getireceğim" dedi.

BİLGİÇ&ÖZDAĞ'A TEŞEKKÜR ETTİ
SARIÇAM Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Ali Bilgiç ile antrenör Ahmet Özdağ'ın kendisine büyük destek olduğunu söyleyen Behçet Turan, "Her iki ismin sayesinde tekvando ile hayata tutundum. Asım Savaş Spor Salonu'nda çalışmalarımı sürdürüyorum. Daha çok derece elde ederek çıkışımı sürdüreceğim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tek gözüyle dünyaya bedel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN