Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksekova’ya Tiyatroyu Sevdirdiler

Giriş Tarihi: 11.3.2015 15:38 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
Yüksekova’ya Tiyatroyu Sevdirdiler
’nin Yüksekova ilçesinde 7 yıldır tiyatro oyunculuğu yapan Şevki Uçar ve İsmail Arslan, sahneledikleri oyunlarda gösterdikleri performansla büyük beğeni topluyor.
Yüksekova ilçesinde 2008 yılından beri düzenledikleri tiyatro gösterileriyle ilçe halkının ve ilçede görevli öğretmenlerin büyük beğenisini kazanan Yüksekovalı tiyatrocular Şevki Uçar ve İsmail Arslan, sineması olmayan ilçede insanların ilgisini tiyatroya çekmeyi başardı. Ayda en az bir kez değişik oyunlarla sahne alan Uçar ve Arslan, en son Muzaffer İzgü’nün yazdığı ‘Duva’ isimli oyunu sahneledi. Selahaddin Eyyubi Kültür Salonu’nda sahnelenen oyunun yönetmenliğini Ersin Atalay yaptı. Oyun yoğun ilgi nedeniyle iki seans halinde sahnelendi. İki ayrı ülkeden gelen 2 işçinin başka bir ülkede bir cezaevi duvarının yapımında çalışırken aralarında geçen trajik diyalogların sahnelendiği oyunda gösterilen performans da izleyenlerden büyük alkış aldı.
Yüksekova’daki tiyatro faaliyetleri ile ilgili bilgi veren tiyatro oyuncusu İsmail Arslan, “Son yıllarda tiyatroya duyulan ilgi bizi memnun ediyor. Gönül isterdi ki hem başka yerel ekipler burada oyun sahnelesinler hem de dışarıdan arada bir tiyatro oyunları sergilensin. İleride oynadığımız oyunları Kürtçe ve Türkçe olmak üzere 2 dilli oynamak istiyoruz. Gösterdikleri ilgiden dolayı tiyatro sevenlere teşekkür ederiz” dedi.
İlçede tiyatro oyuncusu bulmakta zorluk çektikleri için genelde az oyunculu oyunlar seçmek zorunda kaldıklarını belirten tiyatro oyuncusu Şevki Uçer ise, “Oyuncu sayısı daha fazla oyunlar sergileyebilmemiz için tiyatro ile ilgisi olan arkadaşların bize ulaşmasını isteriz. Tiyatronun ilçemizin bir parçası haline gelmesi ve bir kültür haline gelmesi için uğraş veriyoruz. İlçemizde bu sanatın gelişmesi ve daha fazla ilgi toplaması için uğraşımız sürecek. Tiyatro alanındaki bu uğraşlarımıza katkı sunan başta İlçe Kültür Müdürü Sayın Ferzende Göç’e ve Kültür Merkezi çalışanlarına ilgi, alaka ve yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksekova’ya Tiyatroyu Sevdirdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN