Hakkâri’de Yeni Bir ‘Akar’ Türü Bulundu

Giriş Tarihi: 16.6.2015 12:28 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 11:55
Çölemerik Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Uluçay, eklem bacaklılardan olan akarların iki yeni türü daha bulunduğunu ifade etti.
Hakkari Çölemerik Meslek Yüksekokulu Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Uluçay, Hakkâri ve Hatay’da yaptığı araştırmalar sonucu eklem bacaklıların iki yeni türünü keşfetti. Yaklaşık 1.5 yıllık bir çalışmanın ardından Hakkâri merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Ördekli köyü Doğanca mezrasında yeni bir tür keşfedildi. Ördekli köyü Doğanca mezrası (Bervari) bölgesinde bulunan yeni akar türüne; yöre halkının isteği ile ‘Stigmaeus berwariensis’ bulunduğu bölgenin ismi verilirken, Hatay’da bulunan cinse ‘Stigmaeus ceylani’ ismi verildi. Yapılan bu araştırmanın makalesi, Türk Entemoloji ve Amerikan International Journal of Acarology dergilerinde yayınlandı.
Araştırmayı yapan Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İsmail Uluçay, akarların, eklem bacaklılar grubundan 8 bacaklı gözle görülemeyen kene benzeri hayvanlar olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Geçen seneden bu yana devam eden çalışmalar sonucunda Hatay ve Hakkâri’den bilim dünyası için iki yeni tür daha keşfettik. Hatay’da bulunan örneğe ’Stigmaeus ceylani’ adı verilerek sayın rektörümüze ithaf edildi. Diğer türe bulunduğu yöredeki halkın isteği ile ’Stigmaeus berwariensis’ adı verildi. Bu türler Türk Entemoloji dergisi ve Amerikan International Journal of Acarology’de yayınlanarak literatüre girdi."
Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan ve üniversitenin destekleriyle Hakkâri’de akarlarla ilgili çalışmaların devam ettiğini anlatan Uluçay, sözlerini şöyle sürdürdü: "İmkânlarımız her ne kadar sınırlı da olsa Hakkâri’de sakin, huzurlu ve geniş çalışma ortamına sahibiz yöre halkına ve bana yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim.”
Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir Ceylan da, Hakkâri’nin bu tür akademik çalışmalar için bakir kalmış zengin bir bölge olduğunu anlatarak şunları söyledi: "Hocamız bu konuda çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Kendisini bu başarılı çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum. Umarım bu çalışma başka akademisyenlere örnek olur ve bakir olan bölgemizde çalışma yapmaları için onları teşvik eder.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hakkâri’de Yeni Bir ‘Akar’ Türü Bulundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN