Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi Sokaktaki Binaların Duvarlarını Dağcılar Boyadı

Giriş Tarihi: 11.7.2015 14:58 Güncelleme Tarihi: 13.7.2015 09:04
Dünyanın ilk aydınlatılan sokağı olarak da bilinen eski ismi Herod ve şimdiki ismi Kırk Asırlık Türk Yurdu sokağında bulunan, yüzlerce tarihi ev ile birlikte çok katlı yüksek apartmanların dış cepheleri dağcılar tarafından boyanıyor.
Tarihi sokakta bulunan çok katlı yüksek binaların boyama işini Mustafa Kemal Üniversitesinde görevli ve Dağ sporcusu Doç. Dr. Yaşar Ergün’ün koordinasyonunda beş kişilik dağcı ekibi tarafından yapılıyor.
Anadolu’daki en eski şehirlerinde birisi olan çeşitli uygarlıklara ve semavi dinlerine ev sahipliği yapmış olan ’da, Şehrin güzel görünümüne kavuşması için çalışmalarını aralıksız sürdüren Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Tarihi Kırk Asırlık Türk Yurdu sokağının dar olmasından dolay tahta ve metal iskele kurulma imkânı olmadığından civarda bulunan çok katlı yüksek apartmanların dış cephe boyama işini, Yaşar Ergün ve beş kişilik Hatay’lı dağcılar da katıldı.
Dağcılar yanlarında getirdikleri ve dağcılık sporunda kullandıkları araç ve gereçleriyle yüksek binaların tepelerinde aşağıya sarkarak Tarihi Kırk Asırlık Türk Yurdu sokağının boyuyor.
Beş kişilik dağ spor ekibinin üyesi olan ve yüksek binaların dış cephesini boyayan 24 yaşındaki Üniversite öğrencisi Mehmet Ala, “Büyükşehir Belediyemiz, Şehrimizin tarihi sokağı olan Kırk Asırlık Türk Yurdu’nda bulunan, Tarihi evlerin güzel bir görünüme kavuşması için yaptıkları bu örnek çalışmalara gönüllü destek oluyoruz. Tarihi sokaklarımızın dar olduğundan dolayı binaların dış cephe boyanması için iskele kuramadık. Biz Beş kişilik Dağcı grubu olarak yapılan bu çalışmaya gönüllü katıldık. Yaptığımız bu çalışma eğlenceli ve aynı zamanda da iyi geçiyor. Bu çalışma bizim için bir şereftir” Dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi Sokaktaki Binaların Duvarlarını Dağcılar Boyadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN