Ormanlarda Risk Arttı

Giriş Tarihi: 10.7.2015 16:08 Güncelleme Tarihi: 10.7.2015 16:30
Ormanlarda Risk Arttı
Orman Bölge Müdürü Mustafa Değirmenci, hava sıcaklığının artışıyla birlikte orman yangını riskinin arttığını söyledi.
Yangın sezonu Haziran ayındaki yağışlar nedeniyle geç açıldı ve ormanlık alanlarla çevrili Isparta’da riskli döneme girildi. Yağışların ardından etkisini gösteren sıcak hava dalgası Isparta’da hüküm sürmeye başladı. Orman yangınları açısından çok riskli ve sıkıntılı günlerin geldiğini dikkat çeken Isparta Orman Bölge Müdürü Mustafa Değirmenci, orman yangınlarına karşı vatandaşlara uyarılarda bulundu.
Haziran ayının mevsim normallerinin üzerinde geçtiğini belirten Değirmenci, “bu yağışlar orman yangınları açısından avantajdı. Şuana kadar orman yangını pek çıkmadı, çıkanları da söndürdük. Düne kadar 25 derecelerde olan sıcaklıklar bugün hızla arttı. Toprak hızla kurudu. Otlarda kurumaya başladı. Kuruyan bu otların ateşe maruz kalması sonucu hızlı yangınlara neden olacaktır. Bizim dezavantajımız otların yüksek olmasından dolayı yangının hızlanmasıdır. Bundan dolayı tüm arkadaşlarımız bağ bahçe temizliği yaparken, ya da yoldan gelip giderken yakmış oldukları ateş gibi durumlarda büyük orman yangınlarına sebebiyet verebilir” dedi.
Isparta Orman Bölge Müdürlüğü olarak tam kadro yangın sezonuna hazır olduklarını belirten Değirmenci, "Mayıs ayından itibaren kendi personelimize yönelik eğitim çalışmalarına hız verdik. Tatbikatlarla daha dinç ve dinamik hale gelmelerini sağladık. Şuanda yangın sezonu içine girmiş bulunmaktayız. 30 kulemiz 24 saat ormanları gözetliyor. İlk müdahale araçlarımız, dozerimiz, greyderimiz ve diğer araç gereçlerimizle beraber 400 personelimizle yangın söndürmeyi bekliyoruz. Tek dileğimiz orman alanlarında yangın çıkmaması" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ormanlarda Risk Arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN