Dumlupınar Ortaokulu’nda Çocukların Yetenek Haritası Çıkarılıyor

Giriş Tarihi: 20.2.2015 09:48
Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün onayı ile Dumlupınar Ortaokulu’nda başlatılan (DUYAK) Yetenek Haritası ve Yetenek Akademisi Projesi, okuldaki tüm öğrencilerin yetenek haritalarını çıkararak örnek bir çalışmaya imza atıyor.
Maltepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Faik Kaptan yaptığı açıklamada, geleceğin eğitim anlayışında yeteneklerin özel bir yerinin olacağını belirterek, Maltepe’de yeteneklerin eğitimine çok önem verdiklerini ifade etti. Dumlupınar Ortaokulu’nda DUYAK adı altında yürütülen projenin de bu fikrin somutlaşmış bir ifadesi olduğunu vurgulayan Kaptan, bu çalışmanın tüm ülkeye örnek olmasını ümit ettiklerini söyledi.
Proje danışmanı Aydın, son yıllarda beyinle ilgili yapılan araştırmalar, beynimizin doğuştan belirli yetenek alanlarına yatkın olarak dünyaya geldiğimizi ve bu yetenek alanlarına uygun eğitim verildiğinde, öğrenme performansımızın çok daha üst düzeye çıktığını belirterek, “Günümüzde artık çocuklarımızın yeteneklerini görmezden gelmemiz mümkün değil. Her çocuğun yetenekleri doğrultusunda eğitim almaya hakkı var” diyerek konunun önemine vurgu yaptı. Projenin, hem bilimsel araştırmaların hem de dünyadaki gelişmelerin bir ürünü olduğunu ve bir ülke için en büyük sermayenin “insan yeteneği” olduğunu belirten Aydın, artık ülkemizin yetenekleri israf etmek yerine bir değer haline getirmesi gerektiğini ifade etti.
Proje kapsamında, tüm öğrencilere “MIT Yetenek ve İlgi Testleri” ile “Öğrenme Risk Faktörleri Testi” uygulanmış ve sonuçları değerlendirilmeye başlanmıştır. Test sonuçlarına göre, öğrencilerin sekiz temel yetenek alanı ile ilgili profilleri çıkarılmıştır. Bu sürecin sonunda, öğrencilerin yeteneklerine uygun programlara yönlendirilmesi sağlanarak, yeteneklerini geliştirmeleri sağlanacaktır. Yetenek geliştirme çalışmalarının sonunda da, her öğrenciye yetenek ürünlerini sergileme imkanları sunulacaktır. Projenin en önemli ayaklarından biri de öğretmen, veli ve öğrenci seminerleridir. Bu süreçte, farkındalık kazandırmak ve öğrencilerin yeteneklerini etkin şekilde yönlendirebilmek amacıyla, öğretmenlere ve velilere yönelik beyin-yetenek ilişkisi, yetenekleri ve yetenekli çocukları fark etme, yetenek geliştirme ve destekleme gibi konularda eğitim ve seminer çalışmaları yapılmaktadır.
Projenin 3 yıllık bir süreyi kapsayacak ve sürdürülebilir bir model olarak sonraki yıllarda da devam ettirilecek düzeyde planladıklarını belirten okul müdürü Mehmet Ali Akın, Proje yürütücülerinin en büyük umudunun, bu projenin birçok okula ve eğitimciye ilham olması ve tüm ülkede yaygınlaştırılması olduğunu belirtti.
Projenin açılışı, 27 Şubat 2015 Cuma dünü 11.00 - 12.30 saatleri arasında ve İmdat Vakfı Dumlupınar Ortaokulu’nda yapılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dumlupınar Ortaokulu’nda Çocukların Yetenek Haritası Çıkarılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN