Türkiye'nin en iyi haber sitesi

“28 Şubat” Tiyatro Sahnesinde

Giriş Tarihi: 21.2.2015 11:08
Başakşehir’de sergilenen “Bir Şubat Evi” isimli tiyatro oyununda 28 Şubat postmodern darbesi ele alındı.
Postmodern darbe olarak nitelendirilen 28 Şubat sürecinin insan ve toplum yaşamında ortaya koyduğu travmayı anlatan ‘Bir Şubat Evi’ isimli tiyatro oyunu Başakşehir’de sahnelendi. Başakşehir Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde izleyicisi ile buluştu. Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Basri Akdemir’in ev sahipliğini yaptığı Tiyatro oyununu Başakşehirliler ilgiyle izledi.
Tiyatro oyuncusu Ufuk Tuncer, gösterim öncesi yaptığı açıklamada, “Oyun herhangi bir Şubat evini konu alan bir oyun. Bir ailenin üzerinden bu dönemini ele alıyor. Bu oyun bir belgesel tiyatrodur. Turne tiyatrosuyuz, ülkenin çeşitli şehirlerinde bu oyunu oynadık. Bu dönemi darbe olarak nitelendirenler ve hala bunu sindirememiş bir kesim var. Aykırı bir tepki de almıyoruz. Biz kimseyi kırmadan bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. İnsanlar tiyatro oyununda başörtülü insanları görmeye alışık olmadıkları için bu durumu yadırgayanlar olabiliyor. Başörtülü olup tiyatro yapmak isteyenler oyundan dolayı hevesleniyorlar. Başakşehir’de bu sahnede geçen sene oynamıştık. İmam Hatip Lisesi’nin sahnesinde oynamak ayrı bir keyif. İmam Hatip Lisesi’nde okuyan ve oyunumuzu izleyen öğrenciler çok etkileniyorlar” dedi.
Genç oyuncu Nur Kaya ise, “Biz bu dönemleri yaşamadık. Bu oyuna hazırlanırken okudukça, araştırdıkça bu dönemi anlamaya, hissetmeye başladık. Bizim açık olmamız bir özgürlükse, diğer bir kişinin başını örtmesi, inancını yaşaması onun özgürlüğüdür” diye konuştu.
“28 ŞUBAT UNUTULMAMASI GEREKEN BİR SÜREÇTİR’
Türk toplum hayatında ciddi kırılganlıkların yaşandığı 28 Şubat sürecini örnek bir aile üzerinden izleyicilere aktaran ‘Bir Şubat Evi’, Oyun Dükkanı Tiyatro Topluluğu tarafından sahnelendi. Yakup Er’in yazdığı ve yönettiği oyunda, Kazım Kuloğlu, Cem Burçak, Nur Kaya, Vahap Halat, Sema Yılmaz, Eda İnalcık, Ufuk Tuncer ve Ferhat Kanat rol aldı.
Kara mizah tarzındaki oyun izleyicilerin beğenisini kazandı. Alkışlarla son bulan gecenin sonunda Başakşehir Belediyesi Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş oyunculara teşekkür ederek, çiçek takdim etti. Başkan Yardımcısı Dikbaş, kendisinin ve eşinin 28 Şubat mağdurlarından olduğunu belirterek, “28 Şubat unutulmaması gereken, tarihimizde kara bir leke olarak kalacak bir süreçti. Bu oyunu sergileyen tüm oyuncularımıza o dönemlerde büyük acılar yaşamış mazlumlar adına teşekkür ediyorum” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“28 Şubat” Tiyatro Sahnesinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN