Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3’üncü ensis Şiir Festivali Mazlum Coğrafyada

Giriş Tarihi: 23.2.2015 15:18
Sultanbeyli Belediyesi tarafından düzenlenen ve kültür-sanat dünyasının yakından takip ettiği Uluslararası ensis Şiir Festivali’nin bu sene 3’üncüsü düzenleniyor. 5-7 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin konsepti bu yıl mazlum coğrafya üzerine kuruldu.
Sultanbeyli Belediyesi tarafından 5-7 Mart tarihleri arasında düzenlenecek olan 3’üncü Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali için son hazırlıklar yapılıyor. Adını, dünyada sadece İstanbul’un Sultanbeyli ilçesi sınırları içerisindeki Aydos Ormanları’nda yetişen “İstanbulensis” çiçeğinden alan 3’üncü Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali’nde bu sene mazlum coğrafyanın umutları üzerine kurulacak. Usta Şair Nuri Pakdil’in de onur konuğu olacağı festivale sanatseverler tarafından yoğun ilgi gösteriliyor.
10 ÜLKEDEN ŞAİR KATILIMI BEKLENİYOR
3’üncü İstanbulensis Şiir Festivali’nde bu sene 10 ülkeden şairler bulunuyor. Filistin’den Irak’a, Kırım’dan Suriye’ye, Doğu Türkistan’dan Bosna’ya varana kadar farklı kültürler şiirlerini seslendirecek. Sözün ustaları şiirleriyle mazlum coğrafyada uygulanan zulme direnecekler. Mazlumların her zaman hakkını savunan Türkiye’den de 30’a yakın şair katılacak.
“ŞİİRLE MAZLUM COĞRAFYAYA SESLENECEĞİZ”
3’üncü Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali hakkında konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Dünyada tek ilçemiz sınırları içerisinde yetişen çiçeğimiz için düzenlediğimiz festivalimizin bu sene üçüncüsünü yapacağız. İstedik ki bu sene festivalimiz dünya mazlumlarına seslensin, özellikle mazlumlara umut olsun. Bu yıl festivalimizin konseptini böyle belirledik. Biz mazlumların bir gün zulmünün biteceğine inanıyoruz. Onlara her zaman önce insan oldukları için değer veriyoruz” dedi.
Festivale katılımı beklenen şairler ise şu şekilde:
Kamran Mir Hazar (Afganistan), Nurala Göktürk (Doğu Türkistan), Nisan Rabee (Suriye), Cemalettin Latic (Bosna Hersek), Hanan Awwad (Filistin), Mehmet Haşim (Irak), Ashur Etwebi (Libya), Seyran Süleyman (Kırım), Ahmad Shahawy (Mısır), Zeynel Beksac (Kosova).
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3’üncü İstanbulensis Şiir Festivali Mazlum Coğrafyada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN