Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Medya Çalışmaları İkinci Ulusal Kongresi Kadir HAS Üniversitesi’nde

Giriş Tarihi: 23.2.2015 16:38
Yeni Medya Çalışmaları Ulusal Kongresi’nin ikincisi bu yıl, Kadir Has Üniversitesi ve Alternatif Bilişim Derneği tarafından düzenleniyor. Kadir Has Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen kongre, 26-27 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) BİDEB "2223-Yurt İçi Bilimsel Etkinlikleri Destekleme Programı" desteğiyle düzenlenen Kongre’nin teması “Yeni Medya Okuryazarlığı” olarak belirlendi. Yeni medyanın katılımcı olanaklarının yanı sıra halkı artan düzeyde tehdit eden gözetim, ticarileşme ve sansür, kongrenin temel tartışma başlıkları arasında.
Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş ve Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Ali Rıza Keleş’in konuşmaları ile 26 Şubat Perşembe günü açılışı gerçekleşecek olan kongrenin davetli konuşmacısı ise Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi ve İnternet Teknolojileri Derneği Başkanı Doç. Dr. Mustafa Akgül olacak. Kongrede oturumlara paralel olarak bireysel birikim ve dijital okuryazarlıkları geliştirmeye yönelik, yeni medya sanatlarında etkileşim ve dijital hikaye anlatıcılığı gibi medya alanına yepyeni soluk getiren nitelikte atölyeler de gerçekleşecek.
Kongre’nin ikinci gününde, 27 Şubat Cuma günü saat 10.00’da “Yeni Medya Okuryazarlığına farklı Paydaşların Bakış Açıları” başlıklı açık oturum düzenlenecektir. Prof Dr Nilüfer Timisi’nin moderatörlüğünü yapacağı açık oturuma RTÜK, TRT Yeni Medya Koordinatörlüğü, Alternatif Bilişim Derneği, Adım Adım Oluşumu, UNICEF, Djital Dü��ün Derneği, Kadıköy Belediyesi ve ÇOÇA( Istanbul Bilgi Üniversitesi Çocuk Çalışmaları Birimi)’nden uzmanlar katılacak.
Kongrede ayrıca dışarıdan katılımcılara da açık olan atölye çalışmaları yapılacak. 26 Şubat sabahı “Herşeyin Interneti: Internet of Things-Bilgisayar ve Internet’in Geleceği Üzerine”, öğleden sonra “ Veri Gazeteciliği” , 27 Şubat günü ise “CryptoParty” , “Dijital Gözetime Dijital Yansıtma” ve “Dalgalar: Yeni Medya Sanatları mı?” ve “Dijital Çağda Doğrulama” başlıklı atölye çalışmaları yapılacak.
Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongresi’nde 90 bildiri arasından, alanında uzman 46 akademisyenden oluşan Bilim Kurulu tarafından seçilen 51 bildiri sunulacak. Kongrede sunulacak 71 yazara ait 51 bildiride Türkiye’de ve dünyada yeni medya okuryazarlığı kavramının farklı algıları ve yansımaları, ilgili uluslararası projeler, disiplinlerarası yaklaşımlar ve katılımcılık, kadınların, LGBTİ’lerin, bir dönem sık sık gündeme gelen Y Kuşağı’nın, sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin yeni medya kullanım pratikleri tartışılacak. Fenomenler kanaat önderi olabilir mi? Türkiye’de sosyal medya siyasi hayata katılım sağlıyor mu? Kişisel verilerimiz kimlerin elinde, ne için kullanılıyor? Ne kadar güvende? gibi soruların da yanıtı aranacak. Yeni Medya Çalışmaları II. Ulusal Kongresi, “http://www.pozitiftv.com/khas” linki üzerinden canlı takip edilebilecek. Kongre’nin sosyal medya ayağında ise Twitter’da #yenimedya2015 etiketi de aktif olacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Medya Çalışmaları İkinci Ulusal Kongresi Kadir HAS Üniversitesi’nde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN