Kadın Cinayetlerine Karşı Silah Talimli Tepki

Giriş Tarihi: 8.3.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 8.3.2015 17:48
Şefkat-Der cinayet, taciz ve tecavüzlere karşı meşru savunma hakkı için kadınlara silah talimi yaptırdı. Kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde yapılan etkinlikte poligonda atış yapan kadınlar ilk kez silah kullanmanın heyecanını yaşadı.
Şefkat-Der, kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla bir grup kadınla birlikte silah talimi yaptı. Etkinlik öncesinde basın açıklaması yapan Şefkat-Der Eş Başkanı Hayrettin Bulan, “Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Çok anlamlı bir etkinlik yapıyoruz ama keşke yapmasaydık. Maalesef devletin koruması altında olan kadınlar bile maalesef katlediyorlar. Özgacan Aslan cinayetinin ardından 20 kadın daha katledildi. Ölümle tehdit etmenin cezası hapis olsun ve dışarı çıktıkları zaman kadının yaşadığı şehirlerde yaşamasın gibi bazı öneriler getirmiştik. Ama geldiğimiz noktaya baktığımız zaman kadınlar mahkemelere, polise, jandarmaya başvurdukları halde katledilmeye devam ediyor” dedi.
“İNDİRİMLİ, RUHSATLI VE HATTA ÜCRETSİZ SİLAH VERİN”
Kadınlara ücretsiz silah dağıtılması önerisinde bulunan Balan, “Bunun için biz daha önceki dönemlerde duyurduğumuz gibi ya can güvenliklerini sağlayın, potansiyel katillere engel olun, ya da kadınların kendilerini koruyabilmesi için gerekirse silah kullanmayı öğretin, savunma sporlarını öğretin, indirimli, ruhsatlı ve hatta ücretsiz silah verin” diye konuştu.
Şefkat-Der Eş Başkanı Türkan Uruk ise, “Günde iki-üç tane kadın öldürülüyor. Çok trajiktir ki savcılıklarda tehdit edilen kadınlar ve onları tehdit eden erkeklerin isimleri var. Buna rağmen kadın cinayetleri durdurulamıyor. Çünkü devlet gerçekten koruyamıyor. Korumadığı için de cinayetler göz göre göre geliyor” dedi.
Uruk, “Halbuki adli ve idari tedbirler alınsa bu cinayetler sıfıra yakın derece de durma noktasına gelecek. Bu şekilde devam ederse maalesef kadın cinayetleri son bulmayacak. Devlet adli ve idare gerekli tedbirleri almazsa bu çağrılarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.
Yapılan açıklamanın ardından sırayla poligona geçen dernek üyesi kadınlar açık hedeflere yönelik 20’şer mermi sıktı. İlk kez tabanca kullanan kadınlar heyecanlı anlar yaşarken, bazı kadınlar ise profesyonellere taş çıkardı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadın Cinayetlerine Karşı Silah Talimli Tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN