Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MİT, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun İddialarını Yalanladı

Giriş Tarihi: 10.3.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
MİT, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “MİT, Başbakan’a 18 Nisan 2013 tarihinde Sarraf ile ilgili rapor verdi” şeklindeki iddialarını, mahkemeye gönderdiği yazı ile yalanladı. Mahkemeye gönderilen yazıda, “Rıza Sarraf hakkında herhangi bir rapor hazırlanarak Başbakanlığa sunulmamıştır” denildi.
17 Aralık soruşturmasında bir süre tutuklu kalan iş adamı Rıza Sarraf, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “MİT, Başbakan’a 18 Nisan 2013 tarihinde Sarraf ile ilgili rapor verdi” şeklindeki iddiaları nedeniyle “iftira ve hakaret” suçlamasıyla 100 Bin liralık tazminat davası açmıştı.
9. Asliye Hukuk mahkemesinde görülmesine devam edilen tazminat davasında Kemal Kılıçdaroğlu ve şikayetçi Sarraf katılmazken tarafları avukatları temsil etti.
Duruşmanın başlamasının ardından hakim önceki celse davalı Kemal Kılıçdaroğlu’nun iddialarına ilişkin MİT’ten sorulan soruya cevap verildiğini açıkladı.
MİT’ten mahkemeye gönderilen yazıda, “Kayıtlarımızda yapılan araştırma neticesinde 18 Nisan 2013 tarihli Rıza Sarraf’ın suç işlediğine dair tespitleri içeren bir rapor hazırlanarak Başbakanlığa sunulmamıştır” ifadelerine yer verildi.
Raporu okuyan hakim daha sonra duruşmada hazır bulunan taraf avukatlarına söz verdi.
Duruşmada söz alan Sarraf’ın avukatı Ayten Hiçyılmaz, MİT’in davalı Kılıçdaroğlu’nun iddialarını yalanladığını belirtti. Avukat Hiçyılmaz, Kılıçdaroğlu’nun avukatları tarafından dinletilmek istenilen tanıkların hazır edilmediğini ve bu tanıkların dinlenilmesinden vazgeçilmesini istedi.
Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik ise, MİT’ten gönderilen yazıda kelime oyunu olduğunu iddia ederek raporu kabul etmediklerini belirtti.
Mahkeme dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun İddialarını Yalanladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN