Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tüketici Hakları Masaya Yatırılacak

Giriş Tarihi: 11.3.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
15 Mart Dünya Tüketiciler Günü kapsamında tüketici hakları, uzmanlar tarafından masaya yatırılacak.
Arel Üniversitesi Sefaköy Yerleşkesi’nde gerçekleşecek etkinlikte, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Derneği (TÜRDER), Tüketici Örgütleri Federasyonu (TÖF), İstanbul Arel Üniversitesi ve Türkiye Tüketici Hareketi (TTH), Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı, Sektörel Dernekler Federasyonu (SEDEFED) Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Targıt, Ekonomi Gazetecileri Derneği Genel Başkanı Celal Toprak ile Tüketici ve rekabet uzmanlarını ve Tüketici Örgütleri Federasyon ve Derneklerini tüketici hakları ve son gelişmelere dair bilgileri katılımcılarla paylaşacak.
TÜKETİCİLER GÜNÜNÜN TARİHİ DAYANAĞI
15 Mart 1985 yılının BM tarafından Dünya Tüketiciler Günü olarak kabul etmesinin ardından AB ülkelerinde 15 Mart "Dünya Tüketiciler Günü" olarak çeşitli etkinliklerle kutlanmıştır. Türkiye’de tüketicinin korunmasından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün Koordinasyonunda da Tüketici Dernekleri sorumludur.
Rekabetin korunmasından ise bağımsız bir üst kurul olan rekabet kurulu kanunen sorumludur. Tüketicinin korunması kanunu değişmiş ve tüketiciler lehine yenilikler getirilmiştir. Halen TBMM’ de görüşülmekte olan rekabet kanunundaki değişikliler komisyonda kabul edilmiş olup, TBMM Genel Kurulu’na gelecektir. Böylece mal ve hizmet piyasalarındaki tekelleşme ve kartelleşme önlenecek, firmalar tam rekabet şartlarına ayak uydurmak için yeni teknolojiler geliştirmek zorunda kalacaklar, AR-GE faaliyetlerini artıracaklar, mallarının kalitesini yükseltip, fiyatlarını düşürmek zorunda kalacaklardır. Bundan da Tüketiciler kazançlı çıkacaktır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tüketici Hakları Masaya Yatırılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN