Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kartal’da Çanakkale Şehitleri İçin Özel Gösteri

Giriş Tarihi: 19.3.2015 17:49 Güncelleme Tarihi: 19.3.2015 17:55
Çanakkale Zeferi’nin 100’üncü yılı dolayısıyla "Nevi Dans Sahne Sanatları Topluluğu" sanatçıları tarafından Kartal’da sergilenen "Bu Topraklar" adlı oyun izleyicilerden büyük beğeni topladı.
Kartal Belediyesi ile Kartal Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları Bölümü "Nevi Dans Sahne Sanatları Topluluğu" sanatçılarınca Kartal’da "Bu Topraklar" adlı Çanakkale destanını anlatan oyun sahnelendi.
Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Av. Hüsnü Yeşilyurt ve Ömer Fethi Gürer, Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz, Kartal Halk Eğitim Müdürü Resul Özdemir, İlçe Şube Müdürü Nurullah Sakingüzel, İFEM Başkanı Özcan Uğur tekin, Sakarya Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dans eğitmeni Dilek Cantekin, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bahtiyar Çakmak, Karyapsan Genel Müdürü Nizamettin Zorgül ve Kartal Belediyesi birim müdürleri oyunu izledi. Organizasyonun İFEM Dans akademisi tarafından yapıldığı Çanakkale destanını dansla anlatan tiyatral gösteriyi Kartallı vatandaşlar ayakta alkışladı.
Çanakkale Savaşına katılan askerlerin ’dan intikali ve cephedeki çile dolu yaşam koşullarını yansıtan video ve fotoğraflardan oluşan barkovizyon gösterisiyle başladı. Mehmet Akif Ersoy’un şiirleriyle Çanakkale Savaşı sırasında yaşanmış ’Kınalı Kuzular, Seyit Onbaşı, Yahya Çavuş’ gibi birçok Mehmetçiğin hikâyelerini anlatıldığı gece salondakileri o yıllara götürdü.
Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, yaptığı konuşmada Kartal Belediyesi’nin Çanakkale Savaşları’nın 100’üncü yılı nedeni ile düzenlediği etkinlikleri anlattı. 100 yılın türkülerinin CD yaptırıldığı ve Çanakkale Gaziler kitabının Kartal Belediyesi tarafından bastırıldığını belirten Gürer şöyle dedi: "Çanakkale Milli Mücadele ruhunun başladığı yerdir. Anafartalar komutanı Mustafa Kemal’in ve onunla cephelere koşan Mehmetçiğin yarattığı büyük zaferin yıldönümünde Sakarya Üniversitesi Devlet Konservatuarı Türk Halk Oyunları bölümü Nevi Dans Sahne Sanatları Topluluğunun " Bu Topraklar" gösterisini ilgi ile izledik. Kartal Belediyesi ile Halk Eğitim Merkez Müdürlüğümüzün işbirliği ile gerçekleşen bu program hepimizi duygulandırdı. Kartal Belediyesi Ekolojik Çadır’da açılan Çanakkale Müzesi’ni ziyaret eden gençlerin yazdıklarını okuduğumda da çok duygulandım. Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz. Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz tarihimizin ve değerlerimizin bilinmesini çok önemsiyor. O yönde etkinliklerimiz devam edecek.”
Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz ve Kartal Halk Eğitim Müdürü Resul Özdemir’de yaptıkları konuşmalarda Çanakkale zaferinin önemi üzerinde durdular. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, Kartal İlçe Milli Eğitim Müdürü Harun Tüysüz, Kartal Halk Eğitim Müdürü Resul Özdemir, İlçe Şube Müdürü Nurullah Sakingüzel, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Bahtiyar Çakmak, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Uçar, etkinliği gerçekleştiren İFEM Başkanı Özcan Uğurtekin, Sakarya Üniversitesi Araştırma görevlisi Dans eğitmeni Dilek Cantekin ve diğer emeği geçenlere birer plaket takdim ettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kartal’da Çanakkale Şehitleri İçin Özel Gösteri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN