Çanakkale’ye Savaşa Giden Ataları Gibi Ellerine Kına Yaktılar

Giriş Tarihi: 20.3.2015 14:08 Güncelleme Tarihi: 20.3.2015 16:27
Esenyurt Belediyesi, Çanakkale Zafer’inin 100’ncü yılında 5 bin kişiyle zaferin yaşandığı tarihi yarımadaya çıkarma yaptı. Atalarının canları pahasına koruduğu tarihi mekânları ziyaret eden öğrenciler, tıpkı bir asır öncesinde dedelerinin yaptığı gibi ellerine kına yaktı.
Esenyurt Belediyesi, Çanakkale Zafer’inin 100’ncü yılında 100 otobüsle 5 bin öğrenciyi Çanakkale’ye getirerek bir asır önce yaşanan savaşı yerinde anlattı. Sabah saatlerinden itibaren başlayan geziye, Eceabat Tarihi Milli Parkı’ndan start verildi. Burada toplanan binlerce öğrenci 100 yıl önce vatanlarını korumak için Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden Çanakkale’ye savaşmaya gelen atalarının yaptığı gibi ellerine kına yaktılar. Binlerce öğrenciyle birlikte savaşın yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde tarihi atmosferi solumaya gelen Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu da öğrencilerle birlikte eline kına yaktı.
“ŞEHİTLİĞİN NE ANLAMA GELDİĞİNİ EVLATLARIMIZA ANLATACAĞIZ”
Gelecek nesillere Çanakkale Zaferi’nin aktarılması noktasında her yıl binlerce öğrenciyi Çanakkale’ye tarihi geziler düzenlediklerini belirten Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, “Bu coğrafyaya gelen ve burada şehit düşen çok genç yaştaki dedelerimizi anneleleri onları buraya gönderirken sevdikleri kurban gibi vatana kurban etmek üzere kınalayıp buraya göndermişler. Bu kına adeti oradan kalmadır. Biz de bunu temsilen çocuklarımıza onu anlatabilmek için kına yaktık. Umuyorum ki çocuklarımız bunun idrakini almışlardır. Bu şekilde ülkemizdeki bu şuuru geliştireceğiz ve şehitliğin ne anlama geldiğini, nereden kaynaklandığını, vatan, toprak ve bayram ne demektir bunları inşallah evlatlarımıza anlatacağız. Güçlü bir Türkiye, birlik ve beraberliğin olduğu bir Türkiye sağlayacağız” şeklinde konuştu.
Öğrenciler daha sonra Çanakkale Savaşı’nda sıcak çatışmaların yaşandığı bölgeleri ve şehitlikleri gezdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çanakkale’ye Savaşa Giden Ataları Gibi Ellerine Kına Yaktılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN