Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Metin Memiş: “Sağlık Çalışanları Tükenmişlik Sendromu Yaşıyor”

Giriş Tarihi: 21.3.2015 12:58 Güncelleme Tarihi: 21.3.2015 21:50
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, “Sağlık çalışanlarımız yoğun iş temposu altında eziliyorlar. Avrupa’daki meslektaşlarının 5 katı yoğunlukta çalışıyorlar. Bunun yanın da maalesef adaletsiz döner sermaye başta olmak üzere şiddet ve mobinge maruz kalmak suretiyle maalesef bir tükenmişlik sendromu yaşıyorlar” dedi.
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, Sağlık-Sen Üniversite Hastaneleri Şube Başkanlığı’nın düzenlediği kahvaltılı programa katıldı. Topkapı Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen programa Sağlık-Sen İstanbul Üniversite Hastaneleri Şube Başkanı İsmail Çor, sendika üyeleri ile sağlık çalışanları katıldı.
Burada konuşmalarını yapmak üzere kürsüye davet edilen Sağlık- Sen Genel Başkanı Metin Memiş, sağlık çalışanlarının yaşadıkları sorunlar, çözüm önerileri ve sendika faaliyetleri ile ilgili bilgiler verdi. Memiş, dana sonra İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabirinin sorularını yanıtladı. Sözlerine programa ilişkin bilgiler vererek başlayan Memiş, “Bugün İstanbul Üniversite Hastaneleri Şubemizin kahvaltılı programı vardı. Üniversitede ilk buluşmamız. Burada sağlık çalışanlarımızla bir araya gelip hem onların ne sorunlarının varolduğunu bildiğimizi hemde sorunların çözümü noktasında neler yaptığımızı paylaşmak üzere burada çalışanlarımızla bir araya geldik” dedi.
"ŞİDDETE YÖNELİK DAHA CİDDİ TEDBİRLER ALINMALI"
Sağlık çalışanlarının sorunları ve maruz kaldıkları şiddete değinen Metin Memiş, “Sağlık çalışanlarımız yoğun iş temposu altında eziliyorlar. Avrupa’daki meslektaşlarının 5 katı yoğunlukta çalışıyorlar. Bunun yanın da maalesef adaletsiz döner sermaye başta olmak üzere şiddet ve mobinge maruz kalmak suretiyle maalesef bir tükenmişlik sendromu yaşıyorlar. Türkiye’deki hizmetinden memnuniyetten bahsediyoruz ama diğer taraftan da sağlık çalışanlarına şiddetin arttığına da maalesef şahit oluyoruz. Bu anlamda şiddetle alakalı şiddetle mücadele konusunda yapılan bir çok çalışma olmasını rağmen en son yapılacak iç güvenlik yasasında şiddet uygulayanların 24 saat gözaltında tutulması gibi bir madde olmasına rağmen bunların şiddetin önüne geçilemeyeceği inancını taşıyoruz. Daha ciddi tedbirler alınmalı” diye konuştu.
"ŞİDDET UYGULAYANLAR SAĞLIK GİDERLERİNİ KENDİ CEPLERİNDEN KARŞILASINLAR"
Şiddet uygulayanların 6 ay süreyle sağlık giderlerini kendi ceplerinden ödemeleri önerisini hatırlatan Memiş, “Özellikle bizim Sağlık-Sen olarak önerdiğimiz bir düzenleme vardı. Şiddet uygulayanlar yılın belli bir süresi de, 6 aylık bir sürede sağlık giderlerini kendi ceplerinden karşılasınlar gibi bir talebimizi iletmiştik. Durum onu gösteriyor ki şiddet arttıkça herhalde bizim bu talebimiz uygulanmak zorunda kalınacak diye düşünüyoruz” dedi.
"SAĞLIK ÇALIŞANLARI CİDDİ BİR TRAVMA YAŞIYOR"
Sağlık çalışanlarının yeterli seviyede ücret alamadıklarına dikkat çeken Memiş, “Sağlık çalışanları gerçekten vatandaşın sağlığını düşünüyor ama adaletsiz döner sermaye uygulamaları nedeniyle gerçekten ciddi bir travma yaşıyorlar. Bakın bugün sağlık çalışanlarının aldığı ücretler yeterli değildir. Sağlık çalışanları sadece sabit ödeme almak durumundalar. Yani bunun üzerine döner sermaye alan çok fazla bir arkadaşımız yok. Vermiş oldukları emeğin karşılığını maalesef alamıyorlar ve her sağlık çalışanı 8 saat 10 saat nöbet tutmak zorunda kalıyor. Bazıları bayan olan sağlık çalışanı arkadaşımızın evlerine, eşlerine, sosyal konulara zaman ayıramıyorlar. Bu anlamda özellikle sağlıkta istihdam politikaları yeniden gözden geçirilmeli ve Avrupa’daki meslektaşlarının çalışma standartlarına ulaşmalı ki insanca bir çalışma ortamları olsun. Bunun yanında almış oldukları ek ödemelerin emekliliğe yansıtılmadığı da var sayılırsa bir sağlık çalışanı bugün 2 bin -2 bin 500 TL alıyorsa emekli olduğunda bin lira- bin 500 lira civarı ücret almaya tabi bırakılıyor. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımızdan almış olduğumuz bir söz vardı. Yıpranma payı verilmesi konusu. Hem bunu talep ediyoruz hem ek ödemelerin emekliliğe yansıması konusunda mücadelemizi sürdürüyoruz. Sağlık -Sen olarak 2015 yılını ek ödemelerin emekliliğe yansıması için mücadele yılı ilan ettik. İnşallah bu mücadelemizde başarılı olup sağlık çalışanlarının bu mağduriyetini gidermeye çalışacağız” şeklinde konuştu.
NÖBET ÜCRETLERİNİN YÜZDE 50 ARTTIRILMASI ÖNEMLİ BİR GELİŞME
Nöbet ücretlerine yapılan zammın olumlu karşıladıkları ifade eden Memiş, “Tabi nöbet ücretlerinin yüzde 50 arttırılması önemli bir gelişme. Bunu kesinlikle önemsiyoruz. Bu geçmişten buyana gündeme getirdiğimiz bir konu. Bu olumlu bir gelişme ancak bazı hastanelerde nöbet ücretleri döner sermaye kaynağından verildiği için ücret verilmesi yerine nöbet izni kullandırmak suretiyle bir uygulama yapılıyor. Yani arkadaşlarımız yüzde 50 nöbet ücretlerini alamadan izin kullanmak durumunda kalıyor. Ama uygulama itibariyle iyi bir gelişme” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Metin Memiş: “Sağlık Çalışanları Tükenmişlik Sendromu Yaşıyor”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN