Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Dans Şampiyonası İzleyenleri Hayran Bıraktı

Giriş Tarihi: 23.3.2015 15:58 Güncelleme Tarihi: 23.3.2015 16:09
Dünyanın en prestijli dans yarışmalarından biri olarak kabul edilen World Dance Sport Federation’a bağlı Dünya Dans Şampiyonası, “Gloria World Open”, Gloria Sports Arena’nın ev sahipliğinde 21-22 Mart 2015 tarihlerinde ilk kez Türkiye’de gerçekleşti.
Dünya çapında büyük bir ilgiyle izlenen, World Dance Sport Federation’a (WDSF) bağlı olarak organize edilen ve dünyanın en prestijli dans yarışması olarak kabul edilen Dünya Dans Şampiyonası ayaklarından biri olan Gloria World Open (GWO); Dünya Dans Federasyonu (WDSF) Başkanı Carlos Freitag’nın da katılımıyla 21-22 Mart 2015 tarihleri arasında Antalya Belek’te Gloria Sports Arena’nın ev sahipliğinde gerçekleşti.
300 YARIŞMACI MÜCADELE ETTİ
Dünya Dans Sporları Federasyonu (WDSF) ve Türkiye Dans Sporları Federasyonu (TDSF) ortak çalışması ile 30 farklı ülkeden 14 farklı kategori de 300 yarışmacının yarıştığı şampiyona, Latin ve Standart branşlarında, Yetişkinler, Gençler, Yıldızlar, Minikler ve Senyörler yaş kategorilerinde düzenlendi. Yarışmacılar Dünya sıralamalarını yükseltmek amacıyla mücadele ederken, izleyicilere de görsel bir şölen yaşattı. Dünya Dans Sporları Federasyonu’nun öncülüğünde Gloria Sports Arena’da düzenlenen yarışmaya dünyanın birçok ülkesinden hakemler, antrenörler ve sporcular katıldı. Katılan misafirler için bilgilendirme masaları kuruldu. Etkinlik süresince ulusal ve uluslararası medya organları katılım gösterdi.
Türkiye’ye ilk defa Gloria World Open için WDSF’in Başkanı Carlos Freitag onur konağı olarak, WDSF Sports Director’u Marco Sietas ise başhakem olarak, WDSF Education Director’u Natasa Ambroz’un ise hakem olarak katılımıyla beraber aynı zamanda birbirinden değerli 18 farklı ülkeden 20 hakem katıldı.
Dünya sıralamasında Standard alanda yer alan ilk 8 çiften 6’sı bu yarışmada yer aldı.
Dmitry Zharkov - Olga Kulikova
Simone Segatori - Annette Sudol
Nikolay Darin - Natalia Seredina
Francesco Galuppo - Debora Pacini
Bjorn Bitsch - Ashli Williamson
Dünya sıralamasında Latin alanda yer alan ilk 8 çiften 3’ü bu yarışmada yer aldı.
Charles Schmitt - Elena Salikhova
Yury Simachev - Anastasia Klokotova
Umberto Gaudino - Lousine Heise
Aynı zamanda “Ten Dance” kategorisinde dünya şampiyonu Miha Vodicar - Nadiya Bychkova çifti katılım gösterdi. Türkiye’de ilk defa yapılan Senior kategorisinden dünyanın çok farklı ülkelerinden 35 yaş üstü yarışmacılar yer aldı ve toplam 300’ün üzerinde sporcunun katıldı. Dünya çapında geçekleşen yarışmalar, her yıl ayrıca Almanya, Japonya, Çin ve Hong Kong’ta da düzenleniyor.
FREITAG: "DANSIN SPOR OLARAK GÖRÜLMESİNE ÖNEMLİ KATKISI OLACAK"
Dünya Dans Federasyonu Başkanı Carlos Freitag, Türkiye’de ilk kez gerçekleşen Dünya Dans Sporları Federasyonu’na bağlı Dünya Dans Şampiyonası ayaklarından biri olan Gloria World Open hakkında şunları söyledi:
“Türkiye’de de dansın spor olarak görülmesi için önemli katkısının olacağını düşündüğümüz Gloria World Open’ı Türkiye’de böylesine muhteşem bir tesiste yapmak bizleri çok heyecanlandırıyor. Gerek olimpiyatlar düzeyinde uluslararası bir tesiste böylesine önemli bir yarışmayı düzenliyor olmak gerekse de Belek gibi mükemmel bir yerde olmak dansçılarımız için de önemli bir ayrıcalık oldu.”
Freitag ayrıca federasyon hakkında da bilgi vererek, “Profesyonel birimimiz her defasında daha da önemli hale geliyor ve geçtiğimiz yıllarda profesyonel olmak isteyen önemli Dünya Dans Sporları Federasyonu sporcuları Dünya Dans Sporları Federasyonu’nun bünyesinde kalmayı tercih ediyor” dedi.
ÖZALTIN: "SPORCULARIMIZIN DÜNYA ÇAPINDA BAŞARI KAZANMASINI HEDEFLİYORUZ"
Özaltın Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Özaltın, 18 yıl önce Antalya Belek’te başlattıkları turizm yatırımlarını büyüterek emin adımlarla yollarına devam ettiklerini belirtti. Ürün yelpazelerini golf yatırımlarından sonra sırasıyla sağlık, spa, thalasso ve futbol turizmi ile genişlettiklerini ifade eden Özaltın, Dünya Dans Sporları Federasyonu ve Türkiye Dans Sporları Federasyonu ortak çalışması olan dünyanın en prestijli dans yarışmasına ev sahipliği yaptıkları Gloria Sports Arena hakkında konuştu:
“2015 yılının başında dünyada barış ve sağlık kaynağı olarak gösterilen spor turizmi yatırımlarına bir yenisi olan Gloria Sports Arena’yı ekledik. Özellikle şunu belirtmek isterim ki 50 milyon dolarlık yatırım ile hayata geçirdiğimiz Gloria Sports Arena ile Türkiye’nin bir spor merkezi olarak dünyada anılmasına ve sporcularımızın dünya çapında başarılar kazanmasına zemin sağlamayı hedefliyoruz. Bu gururu şimdi de Dünya Dans Sporları Federasyonu ve Türkiye Dans Sporları Federasyonunun ortak çalışması ile dünyanın en prestijli dans yarışmasına ev sahipliği yapmaktan ve bu vesile ile siz değerli dostlarla bir araya gelmekten büyük mutluluk duyuyorum" diye konuştu.
Türkiye’nin ilk ve çok kapsamlı spor kompleksi olan Gloria Sports Arena’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen, önemli spor etkinliklerinden biri olarak kabul edilen ve sonraki yıllarda da devam edecek Gloria World Open, yarışmacılar için en yüksek puan alabilecekleri bir parkur olarak dünyanın en saygın ve prestijli yarışmalarından biri olarak gösteriliyor.
Öte yandan, 2016 Dünya Dans Şampiyonası’nın da Gloria Sports Arena’da gerçekleştirileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Dans Şampiyonası İzleyenleri Hayran Bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN