Beyoğlu Halkı, Obezite Konusunda Bilinçleniyor

Giriş Tarihi: 27.3.2015 15:18 Güncelleme Tarihi: 27.3.2015 21:13
Beyoğlu Belediyesi, Toplum Sağlık Merkezi tarafından Örnektepe Semt Konağı’nda gerçekleştirilen “Obeziteyle Mücadele” konulu seminer vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü. Seminere katılan Aydan Gözaydan, “Obezite kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, reflu ve uyku apnesi gibi birçok hastalığın tetikleyicisi” dedi.
Beyoğlu Belediyesi Örnektepe Semt Konağında gerçekleştirilen “Obeziteyle Mücadele” semineri yoğun bir katılım ile gerçekleştirildi. 11 yıllık belediye başkanlığı döneminde ilçeye 12 semt konağı kazandıran Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, konaklarda düzenlene seminerler ile mahalle halkının bilinçlenmesinin önünü açıyor. Örnektepe Semt konağında düzenlenen “Obeziteyle Mücadele” semineri mahalle halkı yoğun katılım gösteri. Obezite’nin nedenleri hakkında bilgi veren Aydan Gözaydın,Obezite’ye dikkat edilmez ise “kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, reflu ve uyku apnesi gibi bir çok hastalığın tetikleyicisi” olduğunu söyledi.
“ŞİŞMAN ÇOCUK SAĞLIKLI ÇOCUK DEĞİLDİR”
Fazla yemek, fiziksel hareket azlığı ve metabolizma bozukluklarının obeziteye yol açtığını ifade eden Aydan Gözaydın, obezitenin çocuk yaşlarda da ortaya çıkabileceğini söyleyerek, “Şişman çocuk sağlıklı çocuk değildir. Çocukları yemek konusunda lütfen zorlamayın. Her gün mutlaka 30 dakika spor yapın ve ne olursa olsun spor insan hayatının önemli bir parçası” dedi.
Birçok hastalığın obezite ile ortaya çıktığını söyleyen Gözaydın, kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, reflü, uyku apnesi gibi bir çok hastalığı tetiklediğini belirtti ve Obezite hastalığının mutlaka tedavi edilmesi gerektiğini vurguladı.
“HIZLI KİLO VERMEK SON DERECE SAĞLIKSIZ”
Aydan Gözaydın şunları söyledi: “Obeziteyi yenmek için bireyin mutlaka tedaviyi istiyor olması gerekir. Bunun için gerekli eğitimleri alması ve bilinçli olması şart. Obezite tedavisinde hastaların tedavi sürecini mutlaka iyi bilmesi gerekiyor. Hızlı kilo vermek son derece sağlıksız.Her diyet kişiye özeldir, başka birine ait diyetin kesinlikle yapılmaması gerekir. Tam tahıllı ve mutlaka çavdar ekmeği tüketilmeli. Ayrıca kızartmalardan, uzak durulmalı. Yemek porsiyonlarını mutlaka küçültün ve bol bol salata yemeyi alışkanlık haline getirin.”
Seminere katılan vatandaşlar, bu tarz etkinliklerden son derece keyif aldıklarını ve bilinçlendiklerini söyledi. Beyoğlu Belediyesi’ne ve Toplum Sağlık Merkezi’ne teşekkürlerini ilettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Beyoğlu Halkı, Obezite Konusunda Bilinçleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN