Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kepçe Kulak Ameliyatlarının Okul Öncesinde Yapılması Öneriliyor

Giriş Tarihi: 27.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 30.3.2015 09:55
Estetik Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ömer Buhşem, kepçe kulak ameliyatlarının mümkün olduğunca okul çağı öncesinde yapılmasını önerdiklerini belirtti.
Op. Dr. Ömer Buhşem, Kral Midas’ın uzun kulaklarının, Pinokyo’nun yalan söyleyince uzayan burnunun birçok hikayede olumsuz davranışların cezası gibi gösterildiğini ifade ederek, “Her toplumda ve kültürde benzer davranış ve etkiler mevcuttur ki göz torbaları, yanak sarkmaları, düşük kaşlar, ince dudaklar vb. için makyaj ve kamuflaj teknikleri, kulakları saklamak için farklı saç şekilleri gibi kamuflaj yöntemlerini çoğu insan kullanmaktadır. Ancak bu yöntemler çoğu zaman giderek daha fazla sosyalleşen dünyamızda kişilerin isteğini yeteri kadar karşılayamamaktadır. Psikolojik olarak bu durumdan gerçekten sıkıntı çeken kişiler giderek daha fazla sıklıkta estetik plastik cerrahiden yardım istemektedirler. Birçok kez ameliyatla bu sıkıntılar giderilebilirken, büyük bile olsa burunlar ve kulaklar hastalarımızın yüzleri ile uyumlu olduğunda, hastalarımızı mümkün olduğunca ameliyat isteğinden uzaklaştırmaya çalışırız. Ancak örneğin bir kepçe kulak mevcut ise durum biraz değişmektedir. Kulak kepçesinin normalden daha fazla öne doğru kıvrık olması durumuna ’kepçe kulak’ adı verilmektedir. Öncelikle anatominin tam oluşamamasından veya farklı şekillenmesinden oluşmuş bir yapıdır. Ameliyat ile normal anatomi sağlandığından aslında estetik girişimden çok yeniden yapım girişimdir. Özellikle hepimizin bildiği gibi çocuklar göz önüne alındığında onların sosyal gelişimlerinde özgüven eksikliği ve eğitim hayatlarında olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu sosyal gelişim döneminin özellikle okul çağlarında başlaması ve kulak gelişiminin yüzde 90’ının 5-6 yaşlarından sonra tamamlanması nedeniyle okula başlamadan önce bu operasyonun yapılmasını önermekteyiz. Bu yaş döneminde genel anestezi ile yapılan kepçe kulak ameliyatı, ergenlik sonrasında ise rahatlıkla lokal anestezi ile sadece kulakları uyuşturarak ve hastanede yatmaya gerek olmaksızın yapılabilir” diye konuştu.
“Kesiler kulak arkasındaki oluktan yapıldığından, izler kamufle olur ve dışarıdan görülmesi çok zordur" diyen Op. Dr. Ömer Buhşem, “Ameliyat ortalama bir saat kadar sürebilir. Hasta genel durumuna göre aynı gün evine dönebilir. Ameliyat sonunda her iki kulak üzerine baskılı sargı uygulanarak birkaç gün bırakılır. Sargı açıldıktan sonra ise bir ay süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde daha rahat bir bandaj takılması tavsiye edilir. Bu süre içerisinde kulakları zorlayacak etkinliklerden kaçınmak gerekmektedir. Okul çocuklarında öğretmenlere bilgi vermek, ameliyatlı kulağı koruma açısından önemlidir" dedi.
RİSKLER NELERDİR?
Ameliyatın risklerine de değinen Op. Dr. Buşem, şunları kaydetti:
"Her ameliyat için mevcut olan riskler elbette bu ameliyat için de geçerlidir. Ameliyat sonrası düşük de olsa yara enfeksiyonu, doku içine kanama, kabarık iz, uzun süren şişlikler gibi istenmeyen olumsuzluklar yaşanabilir. Özellikle iyi korunmayan kulaklarda asimetri, bir miktar dışarı açılma gibi olumsuzluklar da yaşanabilir. Doktorunuzun önerilerine dikkatlice uyarak bu olumsuzlukları en az seviyeye indirebilirsiniz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kepçe Kulak Ameliyatlarının Okul Öncesinde Yapılması Öneriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN