Yemen’deki Arap Birliği’ne ‘Avrupa Birliği’ Örneği

Giriş Tarihi: 31.3.2015 10:18 Güncelleme Tarihi: 31.3.2015 10:46
Doç. Dr. Süha Atatüre, Yemen’i ele geçiren Şii Husi milislerine karşı mücadele eden Arap Birliği ortak askeri gücünün, Avrupa Birliği benzeri bir yapılanmaya dönüşmesi için bölgedeki tüm ülkelerin uzlaşması ve Amerika’nın desteğinin alınması gerektiğini söyledi.
Yemen’de devam eden Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Birliği ortak askeri gücü operasyonlarının, bölgeye dışarıdan müdahale edilmesini engellemek için başlatıldığını belirten Nişantaşı Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Doç. Dr. Atatüre, “Arap Birliği ortak askeri gücünün kurulması önemli bir şeydir. Arap güçleri ordusu, içeride meydana gelebilecek olan iç isyanlar, savaşlar ve kargaşayı bastırmayı ve dışarıdan müdahaleleri engellemeyi amaçlıyor. Burada hiç kuşku yok ki Amerika’nın da görünmez desteği alınacaktır. Arap ordusu da yalnızca bir ordu olmakla kalmayıp diğer alanlara da yayılarak ileride bir Arap bölgesel işbirliğine daha somut olarak gidilebilir. Bunun için hepsinin uzlaşması ve Amerika’nın desteğini almaları lazım. Çünkü NATO, yalnızca bir ordu kurmakla kalmamış, Avrupa Birliği fikirlerinin de bir araya gelmesini sağlamıştı” diye konuştu.
“ERDOĞAN İRAN ZİYARETİNİ ERTELEMEMELİ”
Türkiye ile İran ilişkilerinin dengeli ve küçük dalgalanmalarla giden bir siyasete dayandığını belirten Doç. Dr. Atatüre, “İran ile ilişkilerimiz, her zaman ne iyidir ne de kötü. Dengeli ve küçük dalgalanmalarla giden bir siyasetimiz vardır. Bunu bozmamak lazım. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran ziyaretini ertelememeli. Ziyareti ertelemesi bizi büyük sıkıntıya sokar” diye konuştu.
“BÖLGESEL GÜÇ OLMA YARIŞINDALAR”
Yemen’deki olayların, Sünni-Şii çatışmasının bir örneği olduğunu söylemenin zor olduğunu belirten Doç. Dr. Süha Atatüre, Sünni-Şii çatışması söyleminin dışsal nedenlerden kaynaklandığını söyledi. İran’ın desteğini alan Husiler ile Suudi Arabistan’ın başını çektiği Arap Birliği ortak askeri gücünün arasındaki çatışmaların bölgenin etkili devleti olma yarışından kaynaklandığı söyleyen Doç. Dr. Süha Atatüre, “Suudi Arabistan ve Mısır, Arap oldukları için İran ise Arap olmadığı için bölgede etkin olmak istiyor. Dolayısıyla bugün gördüğümüz ve Yemen üzerinde oynanan bu oyun aslında bu bölgesel güç olma isteğiyle ilgili bir meseledir” dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemen’deki Arap Birliği’ne ‘Avrupa Birliği’ Örneği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN