Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başkan Usta, Bankalardan Tahsil Edilen Paraları Tüketicilere İade Etti

Giriş Tarihi: 1.4.2015 16:48 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Gaziosmanpaşa Belediyesi Tüketici Hakları Masası, bankaların kredi kartı aidatı ve dosya masrafları gibi nedenlerle vatandaşlardan aldıkları paraları, bankalardan tekrar tahsil ederek vatandaşa iade etti.
Gaziosmanpaşa Belediyesi bünyesinde dört yıl önce kurulan Tüketici Hakları Masası, vatandaşların hakkını korumak adına, bankalardan vatandaşlar adına tahsil edilen yaklaşık 100 bin lirayı, belediye binasında düzenlediği törenle 50 hak sahibine iade etti. Çeşitli nedenlerle mağdur olan ve paralarını almaya hak kazanan vatandaşlara paralarını Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta dağıttı.
“ÜCRET ALMADAN BİR SORUMLULUK YERİNE GETİRİYORUZ”
Tüketici Hakları Masası’nın vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için çaba gösterdiğini belirten Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, “Kredi kartlarından tutun banka sözleşmelerine kadar aklınıza ne geliyorsa ihtiyaçların karşılanmasında haksızlıklara karşı sizlerle birlikte olmak diye bahsedersek herhalde konuyu özetlemiş oluruz. Bizim bu anlamda belki Türkiye’de ilk ücret almadan tamamen sizler adına bir sorumluluk yerine getiriyoruz. Özellikle bu konuda 4 yıldır üst üste Büyükşehir Belediyesi tarafından ödül alan birimimize teşekkür ediyorum. Gerçekten bizleri bu anlamda daha fazla hizmet etmeye teşvik ederken, sizlerin de ihtiyaçlarını karşılamak, sizlerin bu anlamdaki sadece maddi olarak kazandıklarınızı değil manevi olarak da sizlere moral veren çalışmalardan dolayı da teşekkür ediyorum. Çünkü sadece ortalama kişi başı 500 liraya tekabül ediyor” şeklinde konuştu.
2014 YILINDA BİR MİLYON LİRA DÖNÜŞÜM SAĞLANDI
2014 yılında çok sayıda vatandaşa paraları geri alınarak iade edildiğini dile getiren Hasan Tahsin Usta, şunları söyledi: “Geçen yıl bir milyon lira geri dönüşüm sağlandığını biliyoruz. İnşallah bu yıl bu rakamı aşacağız. Şuana kadar üç aylık süre içerisinde 200 bin lirayı aşkın bir geri dönüşüm sağlandı. Bu gösteriyor ki 2015 yılında hedef geçen yılı aşmış olacak. Yani bu konudaki çözüm arayışı geçen yıla göre daha fazla gerçekleşmiş olacak. Bu sadece sizlerin parasını ya da haksızlığını geri almakla kalmıyor. Bir sosyal proje kapsamında sizleri örnek göstererek haksızlığa uğrayanların da bu konuda daha dikkatli olmalarının yanı sıra, bu işi yapanlara ya da bu işe çanak tutanlara yönelik de örnek teşkil ediyor bu anlamda da önemli.”
VATANDAŞLAR PARALARINI GERİ ALDIKLARI İÇİN MUTLU
Parası iade edildiği için mutlu olduğunu belirten Alaaddin Sevinç, “Bireysel olarak bizlerin bunları yapma şansımız yok. Zamanımız yok, prosedürlerini bunların hiçbirini yapamadığımız için böyle bir çalışma olunca müracaat ettik. Bize bu konuda yardımcı oldular” diye konuştu.
Selin Sezen ise, belediyenin böyle bir hizmeti olduğu için çok mutlu olduklarını belirterek şunları söyledi: "Çünkü başka belediyelerde böyle bir uygulama yok. Tüketici Hakları Masası’na başvurduğumuzda konuyla ilgili detaylı bilgilendirme yaptılar ve dosya masraflarımızı aldık” dedi.
TÜKETİCİ HAKLARI MASASI HAKKINDA
Gaziosmanpaşa Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü bünyesinde kurulu Tüketici Hakları Birimi, tüketicilere karşılaştıkları sorunların çözümünde yardımcı olabilmek, onları bilinçlendirmek ve sorunlarına kısa zamanda çözüm üretmek amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Tüketici Hakları Masası verdiği ücretsiz danışmanlık hizmetiyle 4 yılda 20 binden fazla dosyanın çözüme kavuşmasını sağladı. Günde ortalama 300 vatandaşın başvuru yaptığı birim, 2014 yılı içerisinde vatandaşların yaklaşık bir milyon lirasını bankalardan tahsil etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkan Usta, Bankalardan Tahsil Edilen Paraları Tüketicilere İade Etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN