Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cilt Kusurlarına ‘‘İkinci Deri’’

Giriş Tarihi: 1.4.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 11:11
Cilt Kusurlarına ‘‘İkinci Deri’’
Avustralya ve Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde kullanılan kişiye özel yöntem, Türkiye’de de uygulanmaya başlandı. Vitiligo, yanık izleri, doğum lekeleri gibi deri rahatsızlıklarının sebep olduğu kusurları kamufleetmek için geliştirilen bu yöntem, “ikinci Deriniz” olarak adlandırılıyor.
“İkinci Deriniz” tanıtım toplantısı, Türkiye koordinatörü ve uygulayacısı Hande Durman ve Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Prof. Dr. Murat Topalan ve Microskin Uluslararası Temsilcisi Endonezyalı ünlü TV Yıldızı Samuel Brodie’nin katılımları ile gerçekleştirildi.
Toplantıda konuşan Prof. Dr. Murat Topalan, "Bu uygulama Avustalya’ya yanık çocuk hastaların sosyal hayata adapte olabilmesi için geliştirilmiş bir ürün. Yanık çocuk hastanesindeki hastaların toplumdan kendilerini izole etme çabalarını gören bilim insanları tarafından geliştirilmiş. Dünyanın birçok ülkesinde kullanılan “İkinci Deriniz” kullanan hastaların hayatlarına pozitif bir değişim getirmiş. Çeşitli deri hastalıkları, doğuştan veya sonradan oluşan cilt lekelenmeleri ve dövme işlemlerinin kamufle edilmesi içinde kullanılabilen bu yöntemde öncelikle deriye renk analizi yapılıyor. Daha sonra ise kişiye özel hazırlanan solüsyonlar, tabanca yardımı ile homojen bir şekilde sorunlu cilde uygulanıyor. İkinci Deriniz, uygulayıcı ve danışmanların verdiği eğitim sonrasında, kişilerin evlerinde kendi kendilerine uygulama yapmalarına da imkan sağlıyor. Günümüzde kullanılan profesyonel makyaj yöntemlerinin aksine suya dayanıklı, ince ve kalıcı bir yapısı olan Microskin “İkinci Deriniz”, hasta istediği müddetçe deride kalabiliyor" dedi.
İKİNCİ DERİ VİTİLİGOSU OLAN GENÇ KIZIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Karın, diz ve bacak bölgesinde Vitiligosu bulunan 24 yaşındaki İlkyaz Demirci’ye ikinci deri uygulaması yapıldı. Genç kızın 5 yaşında iken karnında başlayan ve giderek büyüyüp vücuduna yayılan vitiligo lekeleri bu uygulama ile kamufle edildi. İkinci Deri uygulamasını bir haftadır kullandığını belirten İlkyaz Demirci, “Bana özgüven verdi, şimdi utanacak bir şeyim kalmadı diye düşünüyorum. Hatta silindiğinde kendimi çıplak hissediyorum. Hayatıma böylesi güzel bir renk kattıkları için bunu geliştirenlere teşekkür borçluyum" dedi.
Kolundaki dövmeleri kamufleetmek isteyen Aykut Durmaz ise “Dövmelerim çok büyük ve kapatmak mümkün olmuyordu. Şimdi uygulamadan sonra kimse dövmem olup olmadığını bile anlamıyor. Müthiş bir uygulama" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cilt Kusurlarına ‘‘İkinci Deri’’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN