Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mutfaktaki Yeteneklerini Ödülle Taçlandırdılar

Giriş Tarihi: 1.4.2015 10:08 Güncelleme Tarihi: 1.4.2015 11:11
Mutfaktaki Yeteneklerini Ödülle Taçlandırdılar
CNR Expo’da yapılan Üniversiteli Şeflerin Düellosu’nda geleceğin aşçıları yarıştı. Üniversiteli şeflerin düellosunun kazananı Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları ekibi oldu.
CNR Expo’da 4 gün boyunca gerçekleşen 3. EDT EXPO (Ev Dışı Tüketim-Gıda Ürünleri, Sarf Malzemeleri, Ekipmanları Üreticileri ve Tedarikçileri) fuarında gastronomi şenliği yaşandı. Organizasyonun son gününde düzenlenen Üniversiteli Şeflerin Düellosu yarışmasını Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları ekibi kazandı.
Eğitim gören genç yetenekleri sektöre kazandırmak ve şef adaylarının yaratıcılıklarını geliştirmeleri amacıyla düzenlenen yarışmada tamamen lokal ürünler kullanılarak zengin Türk mutfağı tanıtıldı. Bu birinciliğin öğrenciler için meslek hayatlarının başında çok önemli bir adım olduğunu ifade eden Nişantaşı Üniversitesi Aşçılık Bölümü Bölüm Başkanı Merve Akbulut, “Ekibimizle ve tüm hocalarımla gurur duyuyorum. Çok büyük bir başarı çünkü çok fazla iyi donanımlı üniversite, iyi öğretim üyelerinin ders verdiği okullar ve onların arasında pırlanta gibi öğrenciler vardı. Nişantaşı Üniversite’si onların arasından sıyrıldı ve birinci oldu” dedi.
Yarışmanın üzerinden 3 gün geçmesine rağmen hala mutluluklarını atamadıklarını anlatan Akbulut, ekibini Türkiye’nin en önemli otel ve restoranlarının şeflerinden oluşan bir jürinin seçtiğini ifade ederek öğrencilerinin de kendilerini sadece 4 saat içerisinde net olarak betimlediklerini dile getirdi.
Okula bir yarışmada birincilik hayaliyle geldiğini ifade eden Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 1. Sınıf öğrencisi Tuğçe Aydın biricilik duygusunu tatmanın bambaşka olduğunu dile getirdi.
Yemeklerin hepsini kendilerinden bir şeyler katarak yaptıklarını anlatan Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 2. Sınıf öğrencisi Ahmet Gökdemir, “Mesela kalkan balığına yeni bir form olarak fasulyeyle, krema ve pancarla bir sos yaparak, yöresel ürünler katarak güzel bir yemek çıkardık” dedi.
’Burada önemli olan Türk mutfağının gelişmesiydi’ diyen Nişantaşı Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencisi Halil Görkem Kızıltepe birincilik ödülü olarak Uluslararası Servis ve lezzet Akademisi’nden 12 aylık uzun dönem aşçılık ve pastacılık eğitimi alacaklarını anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mutfaktaki Yeteneklerini Ödülle Taçlandırdılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN