Göğüs Büyütme Operasyonunda Dikkat Edilecek Hususlar

Giriş Tarihi: 2.4.2015 11:08 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 17:53
Op.Dr.Naci Çelik, göğüs büyütme operasyonunda dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyarılarda bulundu.
Göğüs büyültme ameliyatlarının günümüzde hem genç yaş grubunda hem de orta yaş grubunda estetik cerrahlara en sık başvurma nedenlerinden birisi olduğun udile getiren Op.Dr.Naci Çelik, “Bu sebeple estetik cerrahlara başvuran hastaların ameliyat öncesi en sık sordukları soru ve en çok çekindikleri konulardan bir tanesi yapılacak göğüsün ne kadar büyük olacağı ve olması gerektiğidir” dedi.
“Sıklıkla karşılaştığım sorulardan bir tanesi “arkadaşım şu büyüklükte bir protez koydurmuş ben de ondan koydurmak istiyorum. Onda çok güzel olmuş. Bende de güzel durur mu ?” sorusudur” diyen Op.Dr.Naci Çelik, daha sonra şunları kaydetti; “İkinci bir soruda “75 beden (bu başka bir beden de olabilir) sütyen kullanıyorum 90 beden yaptırmak istiyorum mümkün mü ? ”
PEKİ BİR ESTETİK CERRAHİ UZMANI VÜCUDUNUZA UYGUN GÖĞÜS BÜYÜKLÜĞÜNÜ NASIL TESPİT EDİYOR ?
Bu ameliyat pek çok hasta için bir kere yapılabilecek bir operasyondur. Hem maddi koşullar hem de operasyon korkusu hastanın beğenmediği bir protez büyüklüğünü değiştirip yenisini taktırmaya izin vermez. O halde estetik cerrahınızın estetik duygusuna ne kadar güvenebilirsiniz ve kendinizi ona en doğru şekilde nasıl anlatabilirsiniz? Bir estetik cerrahın uygun göğüs protez büyüklüğünü seçerken göz önüne aldığı hususlar şunlardır:
Hastanın boyu ve kilosu: Yani hastanın genel vücut yapısı. Daha uzun boylu bir hasta veya kilosu daha fazla olan bir hastaya doğal olarak daha büyük protezler konabilir. Kısa boylu bir hastada D cup göğüsler çok rahatsız edici bir görünüm verebilirken uzun boylu bir hastada B cup göğüsler çok küçük görünebilir.
Hastanın göğüs kafesi şekli: Bu göğüs büyüklüğünü seçerken en dikkat ettiğimiz noktalardan bir tanesidir. Bazı kişiler uzun boylu olmakla birlikte göğüs kafesleri dardır veya kısa boylu ama uzun süre spor yapmış bir hastada geniş omuzlar ve geniş bir göğüs kafesi bulunabilir. Ayrıca bazan göğüs kafesi ön-arka çapta içeri doğru dönük (pectus excavatus) veya dışarı doğru çıkık (pectus carinatum) olabilir. Bunların hepsi seçilecek protez büyüklüğünü etkiler.
Hastanın mevcut göğüslerinin büyüklüğü: Hastada ameliyat öncesi yeterli büyüklük ve miktarda göğüs dokusu varsa protezi yeterince kaplayacağı için protez büyüklüğü seçiminde daha rahat davranabiliriz. Aksine çok az miktarda göğüs dokusu olması koyulacak büyük bir protezin dışardan belli olmasına neden olabileceği için olayı zorlaştırabilir. Olay paradoksal görülse bile gerçek budur.Göğüsler ne kadar küçükse bazı durumlarda hastaya daha küçük protez yerleştirilmesi daha iyi sonuç veririr.
Hastanın mevcut göğüslerindeki sarkıklık miktarı: Bilindiği gibi göğüs büyültme ameliyatı ek bir yarar olarak hastaların göğüslerinin dikleşmesine de yardım eder. Özellikle dikleştirme ihtiyacı bulunan hastalarda dual plane yerleşim şekliyle mastopeksi ameliyatının kötü görünümlü skarları olmadan göğüsde yeterince dikleştirme sağlanabilir. Göğüsün sarkıklığı arttıkça koyulacak protezin büyüklüğü artmak zorundadır.
Eğer hasta göğüs büyültme ameliyatında göğüslerinin dikleşmesine de ihtiyaç duyuyorsa göğüslerinin tahmininden biraz daha büyük olması gerektiğine kendisini hazırlamalıdır. Diğer yandan özellikle deri gevşekliği bulunan hastalar aşırı büyük protezler ile ameliyat edilirse belli bir noktadan sonra göğüslerindeki protezin oluşturacağı ağırlık nedeniyle sarkma görülmesi kaçınılmazdır. Yani bir paradoks daha: protez yeterince büyük olmazsa göğüs sarkık görünür, protez çok büyük olursa göğüs yine sarkık görünür. O halde ameliyat sırasında optimal büyüklük doktor tarafından belirlenir.
Göğüslerde büyüklük açısından asimetri görülmesi: Pek çok kadının göğüslerinde asimetri vardır ve bu son derece doğaldır. Çoğunluk hasta grubunda bu büyüklük farkı adet döneminde daha belirgin hal alır. Bu büyüklük farkı karşıdan bakmakla çok belirgin bir şekilde görülmüyorsa veya hasta bir göğüsü ekstra olarak yastıkçıklarla desteklemek zorunda kalmıyorsa göğüslerin asimetrik büyüklüğünü düzeltmeye gerek yoktur. Ancak asimetrinin çok belirgin olduğu hastalarda küçük tarafa daha büyük protez konulması gerekebilir ve yine optimal büyüklük cerrah tarafından ameliyat esnasında seçilir.
Göğüs ölçümleri: Juguler nokta-göğüs başı arası, köprücük kemiği orta noktası-göğüs başı arası, göğüs başı-göğüs inferior sulcusu (göğüs altı kıvrımı arasındaki mesafe), göğüsün alt-üst ve medial-lateral çaplarının ölçümleri. Burada bahsettiğimiz ölçümler hem ameliyat öncesinde, hem de ameliyat esnasında protezin koyulacağı poş oluşturulduktan sonra yapılır. Bu ölçümler değerlendirmede en önemli noktadır çünkü ilk 5 madde hep doktorun estetik algısı ile ilgiliyken son madde tamamen matematiksel ölçümler içerir. Örneğin hastada ancak 12 cm lik bir poş çapı oluşturulabiliyorsa aynı mesafesi 14 cm olan bir protez buraya yerleştirilemez. Yerleştirilse bile hastanın hem iyileşme dönemi çok rahatsız edici geçer hem de sonuçta ortaya çıkacak görüntü rahatsız edicidir. Ayrıca hastada kapsül kontraktürü oluşma riski de artar.”
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göğüs Büyütme Operasyonunda Dikkat Edilecek Hususlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN