Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mikro Minyatürlere Makro İlgi

Giriş Tarihi: 7.4.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 15:01
Dünyanın en küçük sanat eserleri Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde yerini aldı. Ukraynalı sanatçı Mykola Syadristy’nin “Mikro Minyatür Eserler Sergisi” Beylikdüzü’nde sergilendi. Gözle görülmeyip mikroskopla incelenen sergi, yoğun ilgi görüyor.
50 yıldır, eşi benzeri olmayan, tek elden çıkan ve gözle görülmeyen eserler üreten Mikro Minyatür Sanatçısı Mykola Syadristy, sergisini Beylikdüzü’nde açtı. Yoğun matematiksel hesaplar kullanarak üzüm çekirdeği, saç teli, yarım elma çekirdeği, haşhaş tohumu gibi daha birçok maddenin üzerine altın ve değişik materyallerden yapılan gemi, deve, insan figürleri görenleri büyüledi.
EŞSİZ ESERLER BEYLİKDÜZÜ’NÜ BÜYÜLEDİ
Büyük bölümü Guinness Rekorlar Kitabı’na giren eserleri sanatçının ağzından dinleyen ve sergiyi büyük bir ilgiyle gezen Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Dünyada eşine rastlanmayan nadide bir kişiyi ağırlıyoruz. Tek bir kişinin yaptığı inanılmaz eserler. Sanatın en güzel değerlerini ağırlamaktan çok mutluyuz. Bu tip sergiler Beylikdüzü’ne vizyon katacak” diye konuştu. İmamoğlu’na ilgiden dolayı teşekkür eden Syadristy, Beylik düzü’nün Avrupa’dan güzel olduğunu belirtti.
MİLİMETRİK ESERLER GÖZ DOLDURDU
Beylikdüzü Belediyesi’nin de simgesi olan kırlangıçların haşhaş tohumu üzerine resmedilmesini büyük hayretle inceleyen ziyaretçiler bunların yanı sıra saç teli içerisine yapılmış gül figürüne, sivrisineğin burnuna yerleştirilmiş şemsiyeli küçük kıza hayran kaldı. Örneğin Santa-Maria adlı gemiyi mikroskopla çalışarak altından yapan sanatçının 3,85 milimetrik eseri üzerinde tam 256 detay bulunuyor. Ayrıca sanatçının saç telinin ucuna platinyum harflerden yaptığı kendi imzası da hayret verici küçüklüğüyle sergiye son noktayı koyar nitelikte.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mikro Minyatürlere Makro İlgi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN