Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB Bakanı Volkan Bozkır: "Papa’nın Açıklamaları Yok Hükmünde"

Giriş Tarihi: 13.4.2015 11:38 Güncelleme Tarihi: 13.4.2015 11:51
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Papa Françesko’nun sözde Ermeni soykırımı iddialarına ilişkin açıklamalarına tepki göstererek, "Her bakımdan kabul edilmesi mümkün olmayan, yok hükmünde bir açıklamadır. Şiddetle kınıyorum" dedi.
Bakan Volkan Bozkır, Bayrampaşa’da katıldığı bir program öncesi basın mensuplarının Papa Françesko’nun sözlerine ilişkin sorularını yanıtladı.
Papalık makamı insanları dini inançlarını güçlendirmek ve dünyaya güzellikler katmak için çalışması gereken bir makam olduğuna dikkat çeken Bakan Bozkır, "Ancak Papa Françesko’nun yaptığı açıklama tarihi bir husumet olarak dünya tarihine geçecek yanlış bir açıklamadır. Gerçekten tamamen itilaflı olan, tarihi hiçbir belgeye dayanmayan, kabul edilmesi mümkün olmayan böyle bir açıklamayı Türkiye yok farz edecektir" diye konuştu.
40 sen boyunca Dışişleri Bakanlığı’nda görev aldığını hatırlatan Bakan Bozkır, "Dışişleri Bakanlığında, arkadaşlarımızın yanında şehit olduğu olaylara şahit olmuş bir kişi olarak asala terörüne de papa açıklamalarının bir anlamda destek verdiğini görmekten üzüntü duyuyorum. Türk milleti olarak tarihimizin hiçbir dönemi ile ilgili olarak utanç duyacağımız hiçbir an yoktur. Bütün arşivlerimiz açıktır. Dünya akademisyenler gelip Osmanlı arşivlerini inceleme imkanına sahiptir. Bizim bütün incelemelerimiz sonunda 1915 yılında iddia edilen olaylarla ilgili hiçbir bulgu yoktu. Bu nedenle papanın bu açıklamalarını talihsiz olarak nitelendiriyorum" şeklinde konuştu.
Papa Françesko’nun bir Arjantin vatandaşı olduğunu hatırlatan Bozkır, "Arjantin’in Yahudi soykırımının en büyük icracıları olan Nazi önde gelenlerine, işkencecilerine kucak açan bir ülke olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum. Papa’nın da herhalde milletler üzerin olan kimliği yerine, Arjantin vatandaşlığından kaynaklanan bir hissiyat içine girdiğini düşünüyorum. Arjantin’de maalesef Ermeni diasporası medyaya hakim, iş dünyasına hakim bir konumdadır. Papa’nın herhalde geriye doğru bakarak, belki bu sözlerini düzeltme ihtiyacı hissedebileceğini de düşünüyorum. Her bakımdan kabul edilmesi mümkün olmayan, yok hükmünde bir açıklamadır. Şiddetle kınıyorum" ifadelerini kulandı.
Bakan Bozkır, "Açıklamaların diplomatik bir etkisi olur mu" sorusuna ise, "Hiçbir etkisi olmaz" diyerek yanıt verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Bakanı Volkan Bozkır: "Papa’nın Açıklamaları Yok Hükmünde"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN